Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Przełom w leczeniu osób z urazami rdzenia kręgowego?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 listopada 2021 13:36

Przełom w leczeniu osób z urazami rdzenia kręgowego? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Naukowcy z Northwestern University przeprowadzili udany eksperyment, polegający na odwróceniu paraliżu u myszy z poważnymi urazami rdzenia kręgowego. Dzięki zastosowaniu nowego preparatu zwierzęta odzyskały możliwość chodzenia w ciągu zaledwie czterech tygodni.

Przebieg eksperymentu

W najnowszych badaniach uczeni wykazali, że już pojedyncza iniekcja nowo opracowanego leku odwraca paraliż u myszy z poważnymi urazami rdzenia kręgowego. Środek wspomaga regenerację uszkodzonych nerwów oraz naprawę innych żywotnych tkanek i umożliwia odzyskanie zdolności chodzenia w ciągu zaledwie czterech tygodni.

Naukowcy nacięli rdzeń kręgowy myszy laboratoryjnych, by stworzyć uszkodzenia podobne do urazów pacjentów z urazami rdzenia kręgowego. Lek podali po upływie 24 godzin, żeby jak najlepiej odtworzyć realne warunki osób z urazami kręgosłupa, które często otrzymują leczenie dopiero po jakimś czasie od wypadku.

Wyniki badania są bardzo obiecujące. Myszy odzyskały zdolność chodzenia po upływie 4 tygodni od iniekcji leku. Badacze mówią, że zdolności motoryczne myszy są teraz prawie takie same jak przed rozpoczęciem eksperymentu.

Myszy gryzonie zostały uśpione, by można było sprawdzić wpływ nowoczesnej terapii na poziomie komórkowym. Okazało się, że rdzeń kręgowy odnotował znaczącą poprawę, a przerwane aksony prawie całkowicie się zregenerowały. Naukowcy byli również zaskoczeni, że blizna po urazie była znacznie mniejsza, niż przypuszczali.

Badania te wykazały niesamowitą poprawę stanu rdzenia kręgowego. Przecięte aksony zostały zregenerowane, a blizna okazała się być znacznie mniejsza niż spodziewali się badacze. Zreorganizowała się też otoczka mielinowa i utworzyły się naczynia krwionośne dostarczające składniki odżywcze do uszkodzonych komórek. Przetrwało także więcej neuronów ruchowych.

Innowacyjny lek

Preparat jest oparty na nanowłóknach, które są ok. 10 tys. razy cieńsze od ludzkiego włosa. Skladają się z peptydów (bioaktywnych cząsteczek), które pomagają w regeneracji nerwów.

W swojej pracy naukowcy wymienili obszary w jaki sposób działa ich lek:

  • Regeneruje uszkodzone aksony
  • Redukuje tkanką bliznowatą
  • Reorganizuje osłonkę mielinową wokół komórek
  • Tworzy dodatkowe naczynia krwionośne w celu dostarczania składników odżywczych do komórek w miejscu uszkodzenia,

Jak podkreślają naukowcy, nanowłókna są biodegradowalne, dzięki czemu po 12 tygodniach od iniekcji całkowicie znikają z organizmu.

Terapia została stworzona, by pomagać pacjentom zagrożonym trwałym paraliżem po urazach kręgosłupa. Profesor Samuel I. Stupp z Northwestern University, który kierował zespołem badawczym, ma jednak nadzieję, że lek można wykorzystać również w innych celach.

- Tkanki ośrodkowego układu nerwowego, które z powodzeniem zregenerowaliśmy w uszkodzonym rdzeniu kręgowym, są podobne do tych w mózgu dotkniętym udarem i chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak ALS, choroba Parkinsona i choroba Alzheimera. Ponadto, nasze fundamentalne odkrycie dotyczące kontrolowania ruchu zespołów molekularnych w celu wzmocnienia sygnalizacji komórkowej może być powszechnie stosowane w celach biomedycznych – powiedział profesor Stupp.

Badania na ludziach?

Profesor Stupp ma nadzieję, że już w przyszłym roku uda mu się przetestować terapię na ludziach. W tym celu ma zwrócić się do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) z propozycją przeprowadzenia badań.

- Nasze badania mają na celu znalezienie terapii, która może zapobiec paraliżowi u osób po poważnym urazie lub chorobie – powiedział Profesor Stupp.

Źródło: Dziennik Naukowy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także