Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Serce ma wpływ na libido

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 24 czerwca 2015 14:38

Serce ma wpływ na libido - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Mała zmienność spoczynkowego rytmu zatokowego może być jedną z przyczyn zaburzeń seksualnych u kobiet – sugerują naukowcy z University of Texas w Austin.
[caption id="attachment_60434" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

Mała zmienność spoczynkowego rytmu zatokowego może być jedną z przyczyn zaburzeń seksualnych u kobiet – sugerują naukowcy z University of Texas w Austin.

Zmienność rytmu zatokowego (HRV) jest jednym z wyznaczników zdolności organizmu do reagowania na zmiany fizjologiczne i środowiskowe. Niską zmienność rytmu zatokowego powiązano z depresją, zaburzeniami lękowymi i uzależnieniem od alkoholu, a także z zaburzeniami erekcji.

Naukowcy wykorzystywali już wskaźnik HVR do oceny problemów psychicznych i kardiologicznymi, jako że stanowi on czułą i obiektywną miarę tanu czynnościowego autonomicznego układu nerwowego. Teraz uczeni z Teksasu zastosowali go w badaniach na seksem.

W badaniu wzięło udział 72 kobiet w wieku od 18 do 39 lat. Ich funkcje seksualne punktowano za pomocą skali „Female Sexual Function Index”. Pozwala ona ocenić 6 aspektów: pożądanie, podniecenie, nawilżanie, orgazm, satysfakcję i dyspareunię (tj. bolesność stosunków). Okazało się, że u pań z HVR poniżej przeciętnej występowała nie tylko ogólna dysfunkcja seksualna, ale i problemy z osiągnięciem podniecenia.

Źródła: University of Texas at Austin / Kopalnia Wiedzy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.