Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Transport krwi dronem – nowy rekord odległości

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 12 września 2017 23:13

Transport krwi dronem – nowy rekord odległości - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine przesłali za pomocą drona próbki krwi 84 osób na rekordową odległość. Jak daleko?

Nie tylko w zakorkowanych miastach, ale także na wiejskich bezdrożach, drony mogą stać się najszybszym, najbezpieczniejszym i najtańszym środkiem transportu materiału biologicznego, przede wszystkim krwi.

Amerykańscy badacze właśnie ustanowili nowy rekord – przetransportowali dronem próbki krwi na odległość 259 km! Lot trwał około 3 godzin.

W eksperymencie, przeprowadzonym rozmyślnie w upalny letni dzień nad pustynią w stanie Arizona, chodziło nie tylko o odległość, ale przede wszystkim o sprawdzenie, czy parametry morfologiczne i biochemiczne transportowanej droga powietrzną krwi nie będą odbiegać od wyników uzyskanych z próbek (pobranych od tych samych osób) przewożonych tradycyjnie – samochodem.

Krew 84 pacjentów szpitala uniwersyteckiego w Tucson najpierw zawieziono autem na oddalone o 120 km lotnisko.

Po jednej probówce z każdej pary umieszczono w chłodzonym „bagażniku” drona Latitude Engineering HQ-40. Próbki „kontrolne” pozostały w samochodzie, w którym cały czas pracowała klimatyzacja.

Dron wystartował i przez 3 godziny latał nad pustynią, kontrolowany zdalnie drogą radiową. Temperatura próbek krwi była przez cały czas monitorowana. Po przebyciu 259 km bezzałogowiec wylądował i dokonano odczytów. Okazało się, że średnia temperatura próbek krwi w czasie lotu wynosiła 24,8°C, natomiast średnia temperatura krwi, która pozostała w klimatyzowanym aucie – 27,3°C.

Następnie wszystkie próbki zawieziono samochodem do laboratorium Mayo Clinic w Scottsdale, położonego o 100 km od lotniska. Tam poddano je 17 najczęściej wykonywanym na co dzień w szpitalach testom.

W większości przypadków uzyskane wyniki były identyczne, niezależnie od sposobu transportu krwi danego pacjenta. Nie było różnic w liczebności krwinek czerwonych, białych, płytek czy w stężeniu sodu. Niewielkie, choć statystycznie istotne rozbieżności, stwierdzono w przypadku potasu i glukozy. Ich przyczyną, jak tłumaczą autorzy badania, była najprawdopodobniej nieco zbyt wysoka temperatura próbek, które pozostały w samochodzie w czasie, gdy pozostałe odbywały lot dronem.

Źródło: Science Daily

Tematy

dron / rekord

Podobne artykuły

iStock-1384840067
12 maja 2023
iStock-4986052942
19 grudnia 2018
fb 14

Złote dyplomatorium

26 września 2023

Zobacz także