Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Uwaga na lekooporną rzeżączkę!

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 19 września 2015 09:38

Uwaga na lekooporną rzeżączkę! - Obrazek nagłówka
Na Wyspach Brytyjskich pojawił się lekooporny szczep dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae) – alarmują lekarze z Public Health England. Dlaczego uznano go za wyjątkowo groźny?
[caption id="attachment_61497" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

Na Wyspach Brytyjskich pojawił się lekooporny szczep dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae) – alarmują lekarze z Public Health England. Dlaczego uznano go za wyjątkowo groźny?

Pierwszy chory został zdiagnozowany w marcu br. w Leeds na północy Anglii. Od tamtego czasu odnotowano już 14 kolejnych przypadków, m.in. w Macclesfield, Oldham i Scunthorpe.

Wszyscy zarażeni to osoby heteroseksualne. Część z nich przyznała, że w ostatnich miesiącach zdarzały się im przygodne kontakty seksualne w innych częściach kraju.

Trudne do leczenia standardowymi metodami zakażenia dwoinką rzeżączki zdarzały się w Wielkiej Brytanii już wcześniej. Jednak w tym przypadku, co szczególnie niepokojące, bakteria wykazuje rzadką cechę: oporność na azytromycynę.

– Analizą struktury nowego szczepu dwoinki rzeżączki zajmuje się specjalnie powołana grupa mikrobiologów i lekarzy – poinformowały władze British Association for Sexual Health and HIV.

W Wielkiej Brytanii rzeżączką zaraża się rocznie ok. 35 tys. osób, w większości są to ludzie młodzi, poniżej 25. r.ż.

Typowe objawy zakażenia to – u mężczyzn: ropny wyciek z cewki moczowej, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, a u kobiet: upławy, zaburzenie cyklu miesiączkowego, obfita menstruacja.

Jednak u niemal połowy zakażonych kobiet i ok. 10 proc. zakażonych mężczyzn – choroba przebiega bezobjawowo. Rzeczywista liczba Brytyjczyków zakażonych lekooporną dwoinką rzeżączki z całą pewnością jest więc większa niż 15.

Źródło: BBC News

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.