Obiecujące wyniki badania przedklinicznego dla leczenia raka trzustki

Wojciech Laska

Opublikowano 08 marca 2022, 11:41

rak trzustki
Wojciech Laska

Opublikowano 08 marca 2022, 11:41

Rak trzustki jest jednym z najbardziej agresywnych i śmiertelnych typów nowotworów, znanym ze swojej odporności na praktycznie wszystkie rodzaje leczenia, w tym nowsze immunoterapie.

Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie Gastroenterology , stanowią dodatkowe wsparcie dla uzasadnienia nowego krajowego badania klinicznego w USA, które oceni tę samą strategię leczenia u pacjentów z gruczolakorakiem przewodowym trzustki – najczęstszym nowotworem złośliwym trzustki. Naukowcy planują zarejestrować około 50 pacjentów w całym kraju.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego z Siteman Cancer Center w Barnes-Jewish Hospital i Washington University School of Medicine poprowadzą krajowe badanie, które jest częścią sieci badań klinicznych Experimental Therapeutics Clinical Trials Network National Cancer Institute (NCI). Sieć obejmuje ponad 30 ośrodków klinicznych w USA i Kanadzie i jest efektem współpracy przemysłu, akademickich ośrodków medycznych i badaczy, która koncentruje się na wczesnych badaniach klinicznych innowacyjnych terapii przeciwnowotworowych.

„Dzięki tej terapii podążamy ścieżką, o której wiemy, że jest zaangażowana w napędzanie agresywności raka trzustki. Wyniki tego badania są obiecujące, ponieważ pokazały sposób na przełamanie obrony tego typu guza, czyniąc go podatnym do naszych środków terapeutycznych, w tym kombinacji chemioterapii i nowszych immunoterapii, które stymulują limfocyty T do walki z rakiem” – mówią autorzy badania.

Naukowcy odkryli, że białko zwane IRAK4 napędza stan zapalny w guzach trzustki i prowadzi do wyczerpania limfocytów T, co oznacza że komórki nie mogą funkcjonować tak, jak powinny, atakując szkodliwe komórki, w tym raka. Naukowcy przetestowali inhibitor IRAK4, zwany CA-4948 i odkryli, że leczenie zmniejsza sygnalizację zapalną w guzach u myszy i poprawia zdolność limfocytów T do infiltracji guzów i zabijania komórek raka trzustki. Terapia uwrażliwia również guzy na rodzaj immunoterapii zwanej immunoterapią punktów kontrolnych, która „odcina” limfocyty T, poprawiając ich zdolność do atakowania komórek nowotworowych.

Naukowcy odkryli, że inhibitor IRAK4 zamyka kluczowy szlak zwany NF-kappaB, który od dawna jest znany ze swojej roli w prowadzeniu raka. Wiele badań koncentruje się na zamknięciu tego szlaku i jego dalszych skutków po jego aktywacji. Nowatorskim elementem tej terapii jest to, że inhibitor IRAK4 przede wszystkim zapobiega aktywacji szkodliwego szlaku.

U myszy z powszechnym agresywnym modelem raka trzustki naukowcy odkryli, że sam inhibitor IRAK4 zwiększał przeżywalność w porównaniu z placebo lub chemioterapią. W połączeniu inhibitor IRAK4 z chemioterapią dodatkowo zwiększał przeżycie w porównaniu z placebo lub samą chemioterapią. Ponadto, w połączeniu z dwiema immunoterapiami, inhibitor IRAK4 znacząco wydłużył przeżycie ze średnio 25 dni z samym inhibitorem do średnio 46 dni z kombinacją inhibitor i immunoterapia. Niektóre myszy przeżyły nawet 100 dni w terapii skojarzonej.

Inhibitor IRAK4 został już włączony do krajowych badań klinicznych badających jego zastosowanie przeciwko nowotworom krwi.

Źródło: ScienceDaily

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

rak trzustki / nowotwór trzustki
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30