Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Zwiększamy świadomość raka trzustki. Budynki rozświetlą się na fioletowo

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 3 listopada 2023 10:42

Zwiększamy świadomość raka trzustki. Budynki rozświetlą się na fioletowo - Obrazek nagłówka
fot. EuropaColon Polska
Listopad jest Miesiącem Świadomości Raka Trzustki – przypomina Fundacja EuropaColon Polska. To czas, w którym podejmowane są starania mające na celu podnoszenie świadomości na temat raka trzustki w mediach, a poprzez nie – wśród ogółu społeczeństwa, wśród pacjentów i lekarzy. 16 listopada, z okazji Światowego Dnia Raka Trzustki, na fioletowo rozświetlane są budynki na całym świecie. Fundacja zachęca do wzięcia udziału w tej akcji.

„Czy jest wśród Was ktoś, kto chciałby wesprzeć nasze działania i pomóc rozświetlić kolejne miasta i kolejne w nich obiekty. Działania mają charakter wolontaryjny. Od nas otrzymacie list intencyjny z prośbą od Fundacji EuropaColon Polska i możecie działać. Na całym świecie tego dnia rozświetlane są znane i mniej znane obiekty”, czytamy w poście zamieszczonym na profilu Fundacji EuropaColon Polska w mediach społecznościowych.

Z danych, którymi dysponuje Agencja Badań Medycznych wynika, że rak trzustki należy do nowotworów o najwyższej śmiertelności - 5-letni wskaźnik przeżycia wynosi w Polsce tylko 6-7 proc., a rok od postawienia diagnozy przeżywa tylko 25 proc. chorych. Statystyki te nie zmieniają się od lat z powodu trudności w rozpoznaniu nowotworu w jego początkowej fazie i oporności chemioterapię.

Z kolei Krajowy Rejestr Nowotworów przynosi inne niepokojące informacje na temat występowania raka trzustki u kobiet. Okazuje się, że choroba ta dotyka 2,5 proc. Polek. W czasopiśmie Gastroenterology ukazały się na początku 2023 roku wyniki badania przeprowadzonego w USA. Okazuje się, że rak trzustki u kobiet w wieku poniżej 55 lat był diagnozowany o 2,4 proc. częściej, niż u mężczyzn w tej samej grupie wiekowej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także