Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Adam Niedzielski: Środki przekazane placówkom ochrony zdrowia są w tym roku rekordowo duże

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 20 lipca 2023 13:14

Adam Niedzielski: Środki przekazane placówkom ochrony zdrowia są w tym roku rekordowo duże - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O ponad 15 mld zł zwiększone zostanie finansowanie publicznej ochrony zdrowia. – To są pieniądze pochodzące ze składki i funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia. W ostatnich latach część wydatków na zdrowie była finansowana z budżetu państwa. Mówię przede wszystkim o wydatkach związanych z walką z covid – powiedział w programie Sygnały Dnia na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pieniądze mają być wykorzystane przede wszystkim na podwyżki minimalnych wynagrodzeń (7 mld) i kompensację skutków inflacji (7,5 mld). 700 mln zł trafi na wsparcie szpitali powiatowych.

– Co roku, 1 lipca mamy waloryzację wynagrodzeń minimalnych. Dzieje się to w takim tempie, w jakim rośnie średnie wynagrodzenie w gospodarce. To była gwarancja, którą daliśmy pracownikom personelu medycznego, ale i niemedycznego, po to, aby zahamować odpływ kadr za granicę. Chcieliśmy też uatrakcyjnić pracę w systemie publicznym. Nie jest tajemnicą, że lekarz czy pielęgniarka ma do wyboru, gdzie pracuje. Zależy nam, żeby medyków było jak najwięcej w systemie publicznym, bo to gwarancja możliwości skracania kolejek oczekujących – powiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski podkreślił, że w tym roku środki przekazane placówkom ochrony zdrowia będą wyjątkowo duże, bo kompensują nie tylko podwyżkę minimalnych wynagrodzeń, ale również inflację, która w ostatnim czasie bardzo nakręcała koszty energii i różnych realizowanych usług obcych.

– Kompensując inflację chcielibyśmy się skoncentrować również na tym, żeby szpitale powiatowe, które w podstawowy sposób zabezpieczają obywateli, bardziej odczuły poprawę finansów. Tam zastosowaliśmy rozwiązania takie, że podstawowe oddziały, takie jak interna, chirurgia ogólna czy położnictwo będą w lepszy sposób premiowane – dodał szef resortu zdrowia.

Tymczasem, jak wskazują przedstawiciele opozycji, zadłużenie szpitali zwiększyło się w ostatnich latach już dwukrotnie ¬– do 20 mld zł.

– Jeśli mówimy o zadłużeniu ogółem, to ono się zawsze zwiększa dla podmiotów, które mają większe pieniądze do dyspozycji. Kredytując działalność, wchodząc w różne przedsięwzięcia, stać nas na większe pożyczki – wyjaśnił Adam Niedzielski.

W ocenie ministra zdrowia, dwukrotny wzrost zadłużenia ogółem przy ponad dwuipółkrotnym zwiększeniu finansowania ochrony zdrowia nie jest niczym niepokojącym.

– Kondycję finansową szpitali mierzy się nie zadłużeniem czy zobowiązaniami ogółem, tylko zobowiązaniami wymagalnymi, które są już konieczne do zapłacenia, a nie zostały zapłacone. Te natomiast wahają się od kilku lat w okolicach 2 mld zł i nie rosną. Oznacza to, że wypłacalność szpitali jest w miarę stabilna. 75 proc. lecznic nie ma zobowiązań wymagalnych. Mamy do czynienia z sytuacją, że pewna grupa podmiotów jest odpowiedzialna za zdecydowaną większość zadłużenia – zauważył Adam Niedzielski.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.