Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Apel do ozdrowieńców: przekazujcie osocze, by pomóc chorym na COVID-19!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 października 2020 17:31

Apel do ozdrowieńców: przekazujcie osocze, by pomóc chorym na COVID-19! - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu apeluje do osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2: wasza krew może uratować życie innym chorym.

Terapia z wykorzystaniem osocza ozdrowieńców jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej obiecujących metod leczenia chorych z COVID19. By ją stosować, konieczne jest zaangażowanie i ofiarność osób, które przeszły zakażenie. Dlatego apelujemy do ozdrowieńców: wasza krew może uratować życie innym chorym.

W ostatnich tygodniach obserwujemy lawinowy wzrost liczny zarażonych wirusem SARS-CoV-2, co przekłada się na coraz większe zapotrzebowanie na leki dla najciężej chorych, w tym na osocze. Jest ono o tyle specyficzne, że nie można go wyprodukować – jedynym jego źródłem jest krew ozdrowieńców, a więc osób, które przeszły zakażenie i wykształciły przeciwciała.

- Wstępne wyniki badania pn. "Zastosowanie osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem", które realizujemy w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu przy współpracy z RCKiK we Wrocławiu oraz szpitalami na terenie województwa, wskazują, że skuteczność tej metody leczenia jest w dużej mierze uzależniona od poziomu przeciwciał w osoczu dawcy, a także czasu (momentu) podania osocza choremu - mówi prof. Grzegorz Mazur, kierownik projektu zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

- Mamy przykłady na to, że zastosowanie terapii osocza przyniosło znaczącą i szybką poprawę stanu zdrowia u pacjentów. To rozwiązanie może istotnie wspomóc leczenie chorych w wyjątkowo trudnym momencie, w którym się znajdujemy. Lawinowo rośnie liczba zakażonych, ale rośnie też liczba osób, które pokonały chorobę i właśnie do nich apelujemy o pomoc. Państwa krew może pomóc wyleczyć kolejne osoby - dodaje prof. Grzegorz Mazur.

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także