Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Będą dodatkowe pieniądze dla szpitali powiatowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 kwietnia 2023 15:57

Będą dodatkowe pieniądze dla szpitali powiatowych - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że szpitale powiatowe otrzymają dodatkowo 1,3 mld zł. Pieniądze, w różnych mechanizmach, trafią zarówno do placówek, które nie wykonały ryczałtów w 2022 roku jak i tych, które wykazały nadwykonania.

Jak mówił podczas konferencji prasowej minister, to kolejny krok w celu wzmocnienia kondycji finansowej polskich szpitali, które cierpią m.in. w wyniku wysokiej inflacji. - Systematycznie przygotowujemy instrumenty i rozwiązania, której mają poprawić sytuację finansową polskich szpitali. Chciałbym poinformować przede wszystkim o wzroście finansowania szpitali powiatowych, ponieważ chcemy odpowiedzieć na lokalne potrzeby związane z dostępnością do leczenia i diagnostyki, także tej zaawansowanej. Zdecydowaliśmy się wprowadzić rozwiązanie pomagające tym szpitalom, które nie wykonały ryczałtu. Wprowadzamy to, mając na uwadze, że wykonanie ryczałtu było w poprzednich latach utrudnione. Dajemy więc taką możliwość, by ryczałt nie był zmniejszany dla tych szpitali, które go nie wykonały – podkreślał szef resortu zdrowia.

Filip Nowak, prezes NFZ, przypomniał, że w związku z pandemią wiele szpitali nie było w stanie wykonać ryczałtu nie tylko w latach 2020-2021, ale również w 2022 roku. Wiązało się to z ryzykiem, że w 2023 r. będzie to skutkowało obniżeniem kontraktu. Na drugim biegunie znalazły się placówki, które już w 2022 roku aktywnie włączyły się w zmniejszanie długu zdrowotnego i wykonały ryczałt z nawiązką, przyjmując znacznie więcej pacjentów. – Postanowiliśmy zrekompensować szpitalom, które znacznie przekroczyły ryczałt. Będziemy działać trzyetapowo. W ubiegłym roku szpitale, które przekroczyły poziom ryczałtu, uzyskały część środków, czyli 60 proc. nadwykonań za 11 miesięcy, co podniosło ryczałt w roku poprzednim. Dzięki temu ruchowi ryczałt startowy w tym roku był wyższy o kwotę zwiększenia w zeszłym roku. Dziś mamy do czynienia z trzecim etapem: szpitale, które nie wykonały ryczałtu w zeszłym roku, uwolniły pewną kwotę pieniędzy, o którą zostaną zwiększone ryczałty placówek realizujących w dużym tempie świadczenia w roku ubiegłym – opisywał Filip Nowak.

Szpitale, które ryczałtów nie wykonały, „uwolniły pewną kwotę pieniędzy”, ale nie oznacza to, że zostaną bez wsparcia. – Minister podpisał rozporządzenie o ogólnych warunkach umów, które pozwala skierować do tych szpitali strumień finansowej pomocy w wysokości 700 mln zł - powiedział Nowak. Ma to zapewnić placówkom z obniżonym ryczałtem w tym roku gwarantowane finansowanie - jeśli wykonają liczbę świadczeń przewidzianą w ubiegłym roku.

Prezes NFZ zapowiedział też, że 100 mln zł zostanie przeznaczone na „współczynniki jakościowe dedykowane placówkom, które zdobyły certyfikat MZ”. - Resort włączył w to rozwiązanie też placówki dopiero będące w procesie uzyskiwania certyfikatu – podkreślił. Od 1 stycznia weszły natomiast nowe taryfy w wielu grupach świadczeń z zakresu interny, co podniesie wartość kontraktów o ok. 500 mln zł – pieniądze te szpitale otrzymają wstecznie za miesiące od początku roku. Minister zdrowia zapowiedział, że to dopiero pierwszy krok, bo wkrótce szpitale poznają nowe wyceny świadczeń w związku z nowymi progami minimalnych wynagrodzeń, które zaczną obowiązywać 1 lipca.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.