Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

„Booster” Johnsona skuteczny przeciw Omikronowi

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 grudnia 2021 12:21

„Booster” Johnsona skuteczny przeciw Omikronowi - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Badanie naukowców z RPA wykazało, że dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson&Johnson zachowuje wysoką skuteczność również wobec nowego wariantu koronawirusa Omikron. Jest to kolejny preparat (po szczepionkach AstraZeneca, Pfizer i Moderna), który miał takie rezultaty.

Dawka przypominająca pojedynczej dawki szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson była w 84% skuteczna w zapobieganiu hospitalizacji u pracowników służby zdrowia w RPA, którzy zostali zarażeni w wyniku rozprzestrzeniania się wariantu Omikron – poinformowała służba zdrowia w tym kraju.

Badanie przeprowadzone w Afryce południowej opierało się na analizie 69 092 pracowników służby zdrowia, którzy otrzymali drugi zastrzyk z preparatem między 15 listopada a 20 grudnia.

- Badanie upewnia nas, że szczepionki przeciw COVID-19 nadal są skuteczne w celu, w jakim zostały zaprojektowane — czyli ochrony ludzi przed poważnymi chorobami i śmiercią. To kolejny dowód na to, że nie straciliśmy tego wpływu nawet w obliczu bardzo zmutowanego wariantu – powiedziała Linda-Gail Bekker, współprowadząca badanie.

Badanie południowoafrykańskie wykazało, że skuteczność szczepionki J&J w zapobieganiu hospitalizacji wzrosła wkrótce po podaniu dawki przypominającej z 63 proc. do 84 proc. po 14 dniach. Skuteczność osiągnęła 85% w ciągu jednego do dwóch miesięcy po zastrzyku.

Naukowcy stwierdzili, że ich analiza miała kilka jednak kilka ograniczeń, w tym krótki czas obserwacji, który wynosił średnio osiem dni w przypadku pracowników służby zdrowia, którzy otrzymali dawkę przypominającą w ciągu ostatnich 13 dni, lub 32 dni w przypadku osób, które otrzymały dawkę przypominającą 1-2 miesiące wcześniej.

Wcześniejsze badania sugerowały, że podstawowy cykl zaszczepiania (dwie dawki, lub jedna w przypadku preparatu J&J) zapewnia znacznie mniejszą ochronę przed zakażeniem Omikronem, który szybko rozprzestrzenia się w wielu krajach po pierwszym zidentyfikowaniu pod koniec listopada w Afryce Południowej i Hongkongu.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.