Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co z lekiem na SARS-CoV-2? Lama ma odpowiedź

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 maja 2020 13:09

Co z lekiem na SARS-CoV-2? Lama ma odpowiedź - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Belgii twierdzą, że wyselekcjonowane od lamy przeciwciała sprawdzą się w walce z SARS-CoV-2. Leczenie może być skuteczne, nawet w przypadku gdy wirus zacznie mutować.

Lama, która może uratować świat, nazywa się Winter [tłum.: Zima]. Ma cztery lata i mieszka na farmie w belgijskiej wsi wraz z około 130 innymi lamami i alpakami.

Naukowcy z belgijskiego centrum VIB-UGent zajmującego się biotechnologią medyczną i z University of Texas w Austin opublikowali wyniki badań, które rozpoczęły się cztery lata temu, gdy grupa naukowców szukała rozwiązań, mogących przydać się w przeciwdziałaniu wirusowi SARS, który rozprzestrzenił się w 2003 roku oraz wirusowi MERS, który pojawił się w 2012 roku. Jak uznali badacze, wyniki tego projektu mogą być dziś szczególnie interesujące. Zwłaszcza po tym, jak chińscy naukowcy opublikowali genom SARS-CoV-2, którego łączy wiele podobieństw z wirusem SARS.

Belgijska część zespołu badawczego, kierowana przez Berta Schepensa, po wstrzyknięciu lamie SARS-CoV-2, zidentyfikowała fragmenty mniejszych przeciwciał, zwanych nanoprzeciwciałami i sprawdziła, które z nich wiążą się z wirusem. Jak się okazało, nonoprzeciwciało „klei się” do białka Covid-19 i blokuje je przed zainfekowaniem większej liczby komórek w organizmie gospodarza. Jason McLellan, profesor biologii molekularnej z uniwersytetu w Austin, powiedział że to jedno z pierwszych przeciwciał, o których wiadomo, że na pewno neutralizują nowego wirusa. Zdaniem profesora Nico Callewaerta, dyrektora biotechnologii medycznej Instytutu VIB na Uniwersytecie w Gandawie, fakt, że doszło do takiego odkrycia przyczyni się do tego, że prace nad wynalezieniem nowych leków przeciw koronawirusowi będą znacznie łatwiejsze. W przyszłości nanoprzeciwciała, reprodukowane w laboratoriach, mogą być połączone z ludzkimi przeciwciałami, umożliwiając prawidłowe działanie nowego leku u ludzi. Co więcej, nanoprzeciwciało może być rozpylane i stosowane w inhalatorze, co czyni je szczególnie interesującym rozwiązaniem terapeutycznym.

Badania kliniczne jeszcze się nie rozpoczęły, ale naukowcy podkreślają, że wiedzą gdzie przeciwciało wiąże się z wirusem, a to miejsce prawdopodobnie nie zmieni się łatwo z powodu mutacji. Według Callewaerta zespoły w Stanach Zjednoczonych i Belgii robią wszystko, co w ich mocy, aby przeprowadzić testy kliniczne na ludziach jeszcze przed końcem 2020 roku.

W tej sytuacji, znawcy kultowej „Gry o tron” dostrzegą drugie dno w słynnym zdaniu: „Winter is coming” [tłum.: „Nadchodzi zima”].

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Kuchar-WnZ-naziwsko
Wyszło na Zdrowie

Antyszczepionkowcy w pułapce algorytmu

18 kwietnia 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także