Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Coraz mniej szczepień. Kto za to odpowiada?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 lipca 2021 08:45

Coraz mniej szczepień. Kto za to odpowiada? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany o narzędzia mające nakłonić Polaków do masowych szczepień coraz częściej mówi o większym zaangażowaniu lekarzy rodzinnych. Maja oni dzwonić do pacjentów i proponować zaszczepienie się. Medycy obawiają się, jednak, że jest to próba przerzucenia na POZ odpowiedzialności za fiasko rządowego planu szczepień.

Pomysł na zaangażowanie lekarzy rodzinnych ma polegać na zachętach finansowych za każdy kolejny procent zaszczepionych pacjentów oraz osiągnięcie wysokich progów procentowych. Jest także rozważane zobowiązanie lekarzy rodzinnych, by dzwonili do niezaszczepionych pacjentów.

– Od początku, bez zachęt finansowych, prowadzimy akcje promujące szczepienia przeciw Covid-19 wśród naszych pacjentów, dzwonimy i odpowiadamy na wszelkie wątpliwości osób niezdecydowanych – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – W tej chwili doszliśmy już jednak do ściany - wiele małych punktów z powodu braku chętnych szczepi już tylko drugą dawką lub wycofuje się z zamówień szczepionek.

Zdaniem wiceprezesa PZ zainteresowanie szczepieniami maleje każdego dnia i bez dużej rządowej kampanii edukacyjnej statystyki się nie poprawią. – Mamy wrażenie, że reklamy rządowe nie są skutecznym narzędziem, dlatego czekamy na przemyślane kampanie edukacyjne, które mogą zmienić nastawienie Polaków do szczepień – najskuteczniejszego narzędzia walki z chorobami zakaźnymi – dodaje Wojciech Pacholicki.

Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także