Przyczyny niepowodzenia izolacji i kwarantanny. Co pokazują badania ankietowe?
Izolacja jest podstawą strategii walki z pandemią, ponieważ przerywa łańcuchy przenoszenia i zmniejsza wskaźniki infekcji w populacji. Nawet najbardziej efektywne testy i intensywne śledzenie kontaktów mają tylko marginalną wartość, jeśli osoby, które uzyskały wynik pozytywny i ich bliskie kontakty nie są w stanie lub nie chcą się izolować.
Seria ankiet internetowych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii z udziałem ponad 30 000 uczestników wykazała, że tylko 18% osób, które doświadczyły objawów w ciągu ostatnich siedmiu dni, nie wyszło z domu od czasu wystąpienia objawów, a tylko 11% bliskich kontaktów zostało poddanych kwarantannie. Powszechnie przytaczane przyczyny niepowodzenia w izolacji lub kwarantannie obejmują: obowiązki związane z opieką nad dziećmi, niską świadomość wytycznych dotyczących COVID-19 oraz pracę w kluczowym sektorze. W Holandii zamiar izolacji w domu wynosił około 95%, jeśli osoba otrzymałaby pozytywny wynik testu, spadając do 84%, jeśli członek ich gospodarstwa domowego uzyskał pozytywny wynik, a 43%, jeśli był to bliski kontakt. Z kolei Norweskie badanie wykazało, że 65% osób, które musiały się izolować, tego nie zrobiło.
Źródło: https://www.bmj.com/content/372/bmj.n625
Metyloprednizolon efektywniejszy od deksametazonu w terapii COVID-19
Sterydy są podstawowym lekiem w terapii COVID-19. Najnowsze badanie pokazało, że u pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej śmiertelność była o 42% niższa wśród osób otrzymujących metyloprednizolon niż w grupie pacjentów otrzymujących deksametazon.
Dzieci – źródło cichej transmisji SARS-CoV-2
W tym badaniu aż 5484 pacjentów poddanych kwarantannie było codziennie monitorowanych pod kątem wystąpienia objawów zakażenia oraz poddawanych testom PCR i serologicznym przez ponad 1 miesiąc po kontakcie z chorym. Okazało się, że ponad połowa osób uzyskała wynik dodatni na obecność wirusa ale tylko 26,1% zakażonych osób w wieku poniżej 60 lat miało objawy ze strony układu oddechowego lub gorączkę wyższą lub równą 37,5°C. Oznacza to, że u dzieci ryzyko wystąpienia objawów jest niskie, ale są zdolne do przenoszenia infekcji, a tym samym mogą stać się źródłem cichej transmisji SARS-CoV-2.
Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2777314
Szczepionki przeciwko COVID-19 na bazie mRNA zmniejszają ilość bezobjawowych zakażeń
Badania PCR przeprowadzane są w USA przed planowanymi operacjami niezależnie od tego czy osoba wykazuje objawy mogące wskazywać na zakażenie SARS-CoV-2. Porównując dane wszystkich pacjentów poddanych takim testom w okresie od grudnia 2020 do lutego 2021 zauważono, że szczepienie przeciwko COVID-19 produktemna bazie mRNA zmniejszało ilość bezobjawowych zakażeń. Pozytywne wyniki testów molekularnych u osób bezobjawowych odnotowano w 42 (1,4%) z 3006 testów wykonanych na pacjentach zaszczepionych i 1436 (3,2%) z 45 327 testów wykonanych na pacjentach niezaszczepionych.
Źródło: https://academic.oup.com/cid/advance-article/doi/10.1093/cid/ciab229/6167855