Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

COVID News - 25.03.2021 r.

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 25 marca 2021 09:20

COVID News - 25.03.2021 r. - Obrazek nagłówka
◉ Akryflawina – nowy kandydat na lek przeciwko COVID-19. ◉ Czy molnupiravir ma potencjał profilaktyczny i leczniczy? ◉ Skuteczne strategie zapewniające bezpieczne podróżowanie w czasie pandemii. ◉ Poszukiwanie pierwszego przypadku SARS-CoV-2 wciąż trwają.

Akryflawina – nowy kandydat na lek przeciwko COVID-19

Genom koronawirusa koduje kilka białek, w tym dwie proteazy cysteinowe: Mpro i PLpro, niezbędne do replikacji wirusa. Ta ostatnia proteaza jest kluczowa, ponieważ odpowiada nie tylko za dojrzewanie białek wirusa ale ma także inne funkcje, między innymi powoduje słabszą odpowiedź na interferon typu I. W najnowszych biadaniach pokazano, że akryflawina działa jako selektywny inhibitor proteazy PLpro SARS-CoV-2 i hamuje replikację wirusa.

Akryflawina jest obecnie w niektórych krajach dostępna bez recepty np. w Brazylii przeciwko infekcjom dróg moczowych lub Japonii, gdzie jest stosowana jako składnik płynu do płukania jamy ustnej. Bezpieczeństwo i skuteczność akryflaawiny przetestowano w niedawno potwierdzonym badaniu klinicznym.

Teraz pokazano, że lek hamuje replikację SARS-CoV-2 i innych betakoronawirusów na modelach komórkowych, in vivo u myszy i ex vivo w ludzkich nabłonkach dróg oddechowych. Biorąc pod uwagę, że akryflawina jest niedrogim lekiem zatwierdzonym w niektórych krajach, może zostać natychmiast przetestowana w badaniach klinicznych i odegrać ważną rolę podczas obecnej pandemii i przyszłych wybuchów epidemii.

Odkrycie te cieszą tym bardziej, że brał w nich udział zespół Polskich naukowców z Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.03.20.436259v1

Czy molnupiravir ma potencjał profilaktyczny i leczniczy?

Molnupiravir (EIDD-2801) doustny analog rybonukleozydowy hamuje replikację koronawirusa in vivo, a tym samym ma potencjał w profilaktyce i leczeniu. Jest obecnie w badaniach klinicznych II / III fazy.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33561864/

Skuteczne strategie zapewniające bezpieczne podróżowanie w czasie pandemii

Strategie testowania przed podróżą, w tym szybkie testy antygenowe tego samego dnia i testy PCR przed podróżą (w ciągu 3 dni przed wyjazdem), zmniejszały ryzyko zakażenia i przeniesienia SARS-CoV-2 związane z podróżowaniem. Warto zauważyć, że strategia szybkiego testu antygenowego w dniu podróży dała podobne wyniki, jak strategia testu PCR przed podróżą (przy założeniu czułości szybkiego testu antygenowego na poziomie 90%). Dodatkowe korzyści dała 5-dniowa kwarantanna po przyjedzie i wykonanie wtedy testu PCR.

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(21)00134-1/fulltext

Poszukiwanie pierwszego przypadku SARS-CoV-2 wciąż trwają

Zrozumienie, kiedy pojawił się SARS-CoV-2 ma kluczowe znaczenie dla oceny naszego obecnego podejścia do monitorowania nowych patogenów odzwierzęcych i zrozumienia niepowodzeń wczesnego powstrzymywania i łagodzenia skutków COVID-19.

Pod koniec grudnia 2019 roku w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach opisano pierwsze przypadki COVID-19. Wirus szybko rozprzestrzenił się w Chinach. Kordon sanitarny, który został ustanowiony w Wuhan 23 stycznia 2020 r. i wysiłki łagodzące w całych Chinach ostatecznie położyły kres trwałej transmisji lokalnej na przełomie marca i kwietnia 2020 r. Ograniczenia w Chinach zostały złagodzone. Jednak do tego czasu COVID-19 był już pandemią. Podjęto wspólny wysiłek, aby ustalić kiedy wirus zaczął się po raz pierwszy przenosić wśród ludzi poprzez retrospektywną diagnozę najwcześniejszych przypadków. Zarówno podejście epidemiologiczne jak i filogenetyczne sugerują pojawienie się pandemii w prowincji Hubei w pewnym momencie pod koniec 2019 r. Pierwsze opisane pod koniec grudnia 2019 r ognisko było powiązane z rynkiem owoców morza, a najwcześniejsze sekwencjonowane genomy SARS-CoV-2 pochodziły z tego ogniska. Najwcześniejszy przypadek w literaturze naukowej pochodzi od osoby zdiagnozowanej retrospektywnie 1 grudnia 2019 r. Warto jednak zauważyć, że doniesienia prasowe dokumentują diagnozy COVID-19 zarejestrowane przez chiński rząd od 17 listopada 2019 r. w prowincji Hubei. W rzeczywistości raporty te szczegółowo opisują codzienne diagnozy COVID-19 w listopadzie, co sugeruje, że SARS-CoV-2 aktywnie krążył przez co najmniej miesiąc, zanim został odkryty.

Źródło: https://science.sciencemag.org/content/early/2021/03/17/science.abf8003

Tematy

covid news

Podobne artykuły

covid-news-v3ME
26 maja 2021
covid-news-v3ME
18 maja 2021
covid-news-v3ME
7 maja 2021
covid-news-v3ME

COVID News - 22.04.2021 r.

21 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.