Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

COVID News - 28.01.2021 r.

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 28 stycznia 2021 11:01

COVID News - 28.01.2021 r. - Obrazek nagłówka
Dziś w COVID News o częstości występowania reakcji alergicznych po pierwszej dawce szczepionki Moderna, rosnącej wrogości wobec obostrzeń, skuteczności kolchicyny w zmniejszaniu ryzyka powikłań po COVID-19, a także o kolejnym masowym testowaniu na Słowacji.

Częstość występowania reakcji alergicznych po pierwszej dawce szczepionki Moderna

Jak informuje CDC w okresie od 21 grudnia 2020r. do 10 stycznia 2021r. wykryto 10 przypadków anafilaksji po podaniu 4 041 396 pierwszych dawek szczepionki Moderna w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to częstość anafilaksji wynoszącą 2,5 przypadku na milion podanych dawek. Nie odnotowano zgonów związanych z anafilaksją. Dziewięć na 10 pacjentów miało historię alergii lub reakcji anafilaktycznych w przeszłości, w tym na leki (6), środki kontrastowe (2) i żywność (1). Wszyscy pacjenci otrzymali adrenalinę w ramach leczenia doraźnego. Wszystkie 10 przypadków anafilaksji zgłoszonych po podaniu szczepionki Moderna COVID-19 wystąpiło u kobiet, ale na wyniki te mógł mieć wpływ fakt, że prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymało tę szczepionkę

Oprócz tego zgłoszono 47 przypadków nieanafilaktycznych reakcji alergicznych. Często zgłaszane objawy obejmowały świąd, wysypkę, uczucie zablokowania gardła i objawy ze strony układu oddechowego. 26 (60%) osób miało wcześniej stwierdzoną alergię, głównie na żywność i leki.

We wcześniejszej analizie szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19, również szczepionki mRNA, oszacowano początkową częstość anafilaksji wynoszącą 11,1 przypadków na milion podanych dawek, czyli ponad siedmiokrotnie częściej.

Źródło: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7004e1.htm?s_cid=mm7004e1_w

Jak „zmęczenie pandemiczne” wpływa na wrogość wobec obostrzeń?

Interwencje niefarmaceutyczne, takie jak zalecenia pozostania w domu czy noszenia maseczek zostały wprowadzone w celu złagodzenia skutków pandemii. Jednak wraz z coraz dłuższym trwaniem pandemii i ciągle zmieniającymi się przepisami ludzie na całym świecie stają się niechętni do przestrzegania obostrzeń. Ta postawa narastającej obojętności lub oporu względem regulacji jest określana jest jako zmęczenie pandemiczne. Aby lepiej zbadać to zjawisko naukowcy przeanalizowali dane z ankiet przeprowadzanych regularnie od kwietnia do końca listopada. W ankietach tych pytano obywateli, których środków zapobiegania rozprzestrzenianiu koronawirusowi przestrzegali w ciągu ostatniego tygodnia.

Okazało się, że największy spadek w przestrzeganiu stwierdzono w następujących zaleceniach: niewychodzenie z domu z wyjątkiem podstawowych czynności lub ćwiczeń (spadek z 79,6% do 41,1%), unikanie kontaktu z osobami niebędącymi członkami gospodarstwa domowego (63,5% do 37,8%), nie przyjmowanie gości (80,3% do 57,6%), unikanie jedzenia w restauracjach (87,3% do 65,8%). Z kolei zakrywanie ust i nosa okazało się być przestrzegane coraz częściej(39,2% do 88,6%)

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2775686#jld210005f1

W jakim stopniu kolchicyna zmniejsza ryzyko powikłań COVID-19? Wyniki międzynarodowych badań.

Pozytywne wyniki badania COLCORONA pokazują, że kolchicyna jest skutecznym lekiem doustnym w leczeniu COVID-19 u niehospitalizowanych pacjentów. Do tej pory kolchicyna była stosowana głównie w przypadku ostrych napadów dny moczanowej.

COLCORONA to badanie kliniczne, które zostało przeprowadzone w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Południowej i Afryce. Zostało zaprojektowane w celu ustalenia, czy kolchicyna może zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań związanych z COVID-19. Badanie przeprowadzono wśród około 4500 pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka powikłań COVID-19 i którzy nie byli hospitalizowani w momencie włączenia do badania.

Montreal Heart Institute (MHI) ogłosił, że u pacjentów z potwierdzonym rozpoznaniem COVID-19 kolchicyna zmniejszyła liczbę hospitalizacji o 25%, potrzebę wentylacji mechanicznej o 50%, a zgony o 44%.

To ważne odkrycie naukowe sprawia, że ​​kolchicyna jest pierwszym na świecie lekiem doustnym, który może być stosowany w leczeniu pacjentów z COVID-19. „Nasze badania pokazują skuteczność leczenia kolchicyną w zapobieganiu zjawisku burzy cytokinowej i zmniejszaniu powikłań związanych z COVID-19” - powiedział dr Jean-Claude Tardif, dyrektor MHI Research Center, profesor medycyny na Université de Montréal i główny badacz w badaniu COLCORONA.

Źródło: https://www.icm-mhi.org/en/pressroom/news/colchicine-reduces-risk-covid-19-related-complications

Nowe wytyczne dotyczące obowiązku noszenia maseczek w Niemczech i Austrii

Niemcy znajduję się obecnie w fazie ogólnokrajowego lockdownu, w wyniku którego szkoły, niektóre sklepy i firmy, w tym siłownie i centra sportowe, zostały zamknięte. Kanclerz Angela Merkel i przywódcy 16 landów zdecydowali się przedłużyć blokadę do 14 lutego. Oprócz tego ogłoszono, że jako zasłona ust i nosa dopuszczalne będą tylko maseczki FFP2 lub FFP3. Noszenie maseczek jest konieczne w sklepach i środkach transportu publicznego. Podobne wytyczne przyjęła Austria. Od poniedziałku 25 stycznia obowiązuje używanie masek FFP2 w sklepach i komunikacji publicznej. Co istotne, maski mają być sprzedawane w sklepach bez marży handlowej.

Źródła: https://www.dw.com/en/coronavirus-germany-extends-covid-lockdown-until-february-14/a-56277168, https://www.dw.com/pl/jeszcze-twardszy-lockdown-w-austrii-i-na-s%C5%82owacji/a-56268604

Blokada kraju i kolejne masowe testowanie na Słowacji

Słowacki rząd zaostrzył blokadę kraju i przedłużył ją do 7 lutego, rozpoczynając kampanię testową. Testy wykonywane były przez cały tydzień do 26 stycznia. Bez negatywnego wyniku testu nie można było pójść do pracy, na spacer, wyjechać za granicę, z zagranicy powrócić, ani nawet zatankować samochodu, odebrać listu na poczcie czy rzeczy zakupionych przez Internet z punktu odbiorczego. Bez testu wolno było pójść zrobić test, czy odbyć wizytę u lekarza. Można było także zrobić zakupy w najbliższym sklepie spożywczym, w drogerii i aptece oraz wyprowadzić psa lub kota, ale nie dalej niż kilometr od domu. Testów nie wymagano od dzieci poniżej 15 roku życia i starszych niż 65 lat, a także poruszających się na wózkach osób niepełnosprawnych. „Zdecydowaliśmy się na idealną kombinację, blokadę z masowymi testami” - powiedział premier Igor Matovic na transmitowanej w telewizji konferencji prasowej.

Źródło: https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-slovakia-lockdown/slovakia-tightens-anti-coronavirus-lockdown-extends-it-till-feb-7-idUSL1N2JS0LK

Tematy

covid news

Podobne artykuły

covid-news-v3ME
26 maja 2021
covid-news-v3ME
18 maja 2021
covid-news-v3ME
7 maja 2021
covid-news-v3ME

COVID News - 22.04.2021 r.

21 kwietnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także