Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Anna Gołębicka

Czas na odbogowienie

MedExpress Team

Anna Gołębicka

Opublikowano 16 maja 2022 12:07

Czas na odbogowienie - Obrazek nagłówka
fot.Monika Szałek
Lekarze często sarkastycznie opowiadają o ocenie ich pracy przez pacjentów: gdy operacja się uda, to „chwała Bogu”, ale jak się nie uda, to błąd lekarski. Ale jest też żart, który tłumaczy, że tym różni się lekarz od Boga, że Bóg nie zakłada, że jest lekarzem. No właśnie – Bogowie czy „niebogowie”?

Obecnie to mające swoje korzenie w zamierzchłej przeszłości „ubogowienie” ma magiczny urok jedynie dla rodziców przyszłych adeptów sztuki medycznej. Wystarczy wpaść do szpitala na chwilę, nie będąc chorym (bo w chorobie zdolności obserwacyjne świata zewnętrznego mocno się wypaczają), żeby zobaczyć, że to nie Olimp a Apollo, Wenus i Zeus tu panujący, to – potencjalnie – tylko samozwańcy. Nikt z Trójcy Świętej pod postacią doktora nie wskrzesza tu umarłych, ani Allach, Jehowa czy Re – nie przyjmują pacjentów. No i cokolwiek tu powiedzieć, to lekarz Bogiem nie jest. Dookoła, nawet jeśli po remoncie, to jakiś taki ogólny rozgardiasz i atmosfera, w której wręcz nie wypada być miłym, serdecznym i ludzkim. Trzeba być czujnym, jak w pruskich okopach, tyle że tu i swoi w każdej chwili mogą ci dokopać. Organizacja „boskiego” działania – jak się trafi. Współpraca – jak się trafi. Bywa bardzo dobrze, ale to znane na cały kraj wyjątki od reguły. Trochę zgodnie z zasadą „jaki pan, taki kram”, a pan zarządzający w tym świecie czasem nie wie, że nic nie wie, bo dyplom podyplomowy z zarządzania bez praktyki i wniosków wynikających z gruntownej wiedzy i doświadczenia oraz wyjścia poza granice własnego ego nic nie załatwia. Sprawdza się natomiast zasada: im mniejsze ego zarządzającego, tym placówka lepiej zarządzana. Ściany wyklejone portretami i dokumentami wspierającymi ich wielkość – raczej źle wróżą.

Wracając do sedna. W tym nieboskim świecie mało jest współpracy, pracy zespołowej, zrozumienia i wsparcia. Pacjent syczy na personel, oczekując cudu, pielęgniarka pokazuje lekarzowi, że też ma studia, lekarz – zajechany kolejką i tonący w papierach – dawno nie sili się już na uprzejmości, co podtrzymuje niezmienne wrażenie, że uważa, że jest Bogiem i nie musi. No, a skoro jest Bogiem i nie zbawia świata to pretensja, kolejka, pretensja. Ja tu płacę podatki i to powszechne przekonanie, że lekarz powinien nie wychodzić z pracy, dopóki nie pomoże wszystkim potrzebującym. Nikt nawet nie zakłada, że ma rodzinę i chciałby kiedyś spędzić noc w domu. Kwadratura koła z bonusem w postaci oksymoronu. Z jednej strony lekarze to wszystko co najgorsze, ale z drugiej strony założenie nieomylności i doskonałości, podkręcane przez nich samych. Patrząc na sprawę statystycznie – kilku będzie genialnych, wielu poprawnych, ale zdarzają się też ludzie nie na swoim miejscu, których postawa legendarnie przełoży się cieniem na całe środowisko. Środowisko w ramach „ubogowienia” nie wykształciło, a może zgodnie ze starą zasadą „prania brudów we własnym domu” skrupulatnie nie pozwoliło na powstanie mechanizmów samooczyszczania, a tym samym podniosło poprzeczkę, do której trudno byłoby doskoczyć nawet w idealnym świecie – a co dopiero w naszych realiach.

Czas już na odsłonięcie kurtyny. Czas powiedzieć jasno: lekarz to człowiek. Ma mieć wiedzę medyczną, a nie udawać, że ma wiedzę wszelaką – bo tak wypada. Ma mieć stworzone warunki do wykonywania zawodu, żeby się nie zastanawiać, skąd wziąć łóżko na dostawkę w korytarzu. Ma mieć dobrego i sprawiedliwego szefa, który zadba o jego rozwój, dobry zespół i godne płace, a na początek papier w drukarce, komputer bez kolejki i szafkę, żeby można było się przebrać. Lekarz to zawód ważny, odpowiedzialny, ale zawód. Czas spuścić trochę powietrza „bogowie”, i zrozumieć to, drodzy pacjenci. Wszystkim to wyjdzie na zdrowie.


Anna Gołębicka – ekonomistka, ekspert komunikacji i zarządzania. Autorka wielu strategii idei i produktów. Doradca zarządów. Kierowała marketingiem i rozwojem kanałów tematycznych CANAL+ Cyfrowy, wcześniej związana z TVN. W branży medycznej współpracuje m.in. z OZZL, Porozumieniem Rezydentów OZZL, Niezależnym Zespółem Ekspertów Continue Curatio. Inicjatorka akcji „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” OIL Warszawa. Ekspert Centrum im. Adama Smitha. Publicystka.

Podobne artykuły

Anna-Golebicka_fot_
Felieton

Za 10 lat nie będą potrzebni lekarze?

16 stycznia 2023
Anna-Golebicka_fot_
27 grudnia 2022
Anna-Golebicka_fot_
28 listopada 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.