Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Diagnostyka obrazowa – specjalność i konieczność

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 października 2016 08:44

Diagnostyka obrazowa – specjalność i konieczność - Obrazek nagłówka
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji jest wiodącym ośrodkiem w Polsce, który oferuje kompleksową diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami reumatycznymi i jedyną taką jednostką o najdłuższych tradycjach prowadzenia diagnostyki oraz leczenia dzieci i młodzieży z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów oraz młodzieńczą spondyloartropatią.

Klinika i Poliklinika Wieku Rozwojowego skupia większość polskich reumatologów ze specjalnością i przede wszystkim doświadczeniem pediatrycznym. Jest największą kliniką w Polsce, która leczy najmłodszych ze schorzeniami reumatycznymi (rocznie przyjmowanych jest ok. 2000 dzieci, a dodatkowo na badania kieruje się tam wielu więcej młodych pacjentów z innych klinik i poradni). Diagnozowane i leczone tutaj są już nawet kilkumiesięczne dzieci. W Zakładzie Radiologii młodzi pacjenci mają wykonywane badania USG, RTH i MR. Badanie ultrasonograficzne ze względu na nieinwazyjny i nieskomplikowany charakter jest najczęstszym typem diagnostyki wykonywanej wśród dzieci i młodzieży w Instytucie. W 2015 roku wykonano 4600 badań hospitalizowanych dzieci oraz 765 badań pacjentów w wieku szkolnym i starszych z przychodni reumatologicznej. Młody pacjent w czasie pobytu  w Instytucie jest poddawany ok. pięciu badaniom USG mającym na celu dokładne ustalenie rodzaju schorzenia z jakim się zmaga. Od października 2015 do końca września tego roku aparat USG  w Klinice I poliklinice Wieku Rozwojowego wykonano 4984 badania. Aparat pomaga nie tylko dzieciom hospitalizowanym, ale również nagłym przypadkom młodych pacjentów zgłaszających się do poradni Instytutu.
W kwietniu 2015 roku Narodowy Instytut Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji został obdarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy aparatem USG nowej generacji – Toshiba Aplio 400. Urządzenie zostało ofiarowane Klinice i Poliklinice Wieku Rozwojowego, gdzie od razu został zaprzęgnięty do pracy. To poważne odciążenie dla działalności Instytutu, który jest jedynym ośrodkiem na Mazowszu specjalizującym się w reumatologii dziecięcej. Jest to tym istotniejsze wsparcie dla placówki przy ul. Spartańskiej, że sprzęt na którym dotychczas wykonywano badania USG był już wysłużony i potrzebował nowocześniejszego zamiennika, by skuteczniej diagnozować nie zawsze łatwe do wykrycia schorzenia reumatyczne u małych pacjentów. Nowy aparat jest wyposażony w najnowsze techniki obrazowania, w tym bardzo zaawansowane i czułe sensory pozwalające wykryć nieprawidłowe unaczynienie błony maziowej, będącej głównym czynnikiem odpowiadającym za niszczenie stawów w przebiegu chorób reumatycznych. Tym samym pozwala na wczesne rozpoznanie choroby i dokładne monitorowanie skuteczności jej leczenia. 
Diagnostyka obrazowa w NIGRiR to także dyscyplina, która jest tematem intensywnych działań naukowych i dydaktycznych.  Zakład Radiologii Instytutu, kierowany przez prof. Iwonę Sudoł-Szopińską, na początku października przygotował kurs dotyczący diagnostyki obrazowej chorób reumatycznych, pod kierownictwem naukowym pani profesor.

Kierowany jest do reumatologów i porusza zagadnienia diagnostyki młodzieńczego zapalenia MIZS oraz młodzieńczych spondyloartropatii. Kurs uzyskał najwyższe noty spośród wszystkich dotychczas organizowanych w Instytucie szkoleń i jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Prof. Sudoł-Szopińska jest także redaktorką monografii wydanej przez PZWL „Diagnostyka obrazowa zapalnych chorób reumatycznych”, będącej  nowoczesnym i pierwszym opracowaniem na temat obrazowania chorób reumatycznych, stworzonym przez interdyscyplinarny zespół radiologów i reumatologów, w tym dr  Agnieszki Gazdy z Kliniki i Polikliniki  Reumatologii Wieku rozwojowego. Książka ma wyjątkowy walor edukacyjny dla lekarzy zajmujących się diagnostyką i leczenie chorób reumatycznych, a przy okazji zachwyca bogatą i starannie dobraną ikonografią. Ponadto w ostatnim numerze „Journal of Ultrasonography” ukazały się dwa obszerne opracowania dot. diagnostyki obrazowej młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, napisane przez zespół radiologów z Zakładu Radiologii NIGRiR, których współautorem jest dr Piotr Gietka, zastępca kierownika Kliniki i Polikliniki  Reumatologii Wieku rozwojowego. Dzięki wybitnym osiągnięciom naukowym Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji został zaproszony do udziału w inicjatywie Europejskiego Towarzystwa do walki z reumatyzmem  (EULAR -  European League Against Rheumatism) – EULAR Imaging Library, która będzie galerią online zawierającą szerokie spektrum technik obrazowania, zarówno tradycyjnych jak i nowszych od powszechnie znanych do najrzadszych chorób reumatycznych i mięśniowo-szkieletowych u dorosłych i dzieci. Baza ta oferować będzie zasoby edukacyjne dla reumatologów i lekarzy lub innych pracowników służby zdrowia, szczególnie ukierunkowanych na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. 
Warto zaznaczyć, że pracownicy Instytutu wierzą w misyjność swoich badań i chętnie dzielą się swoją wiedzą ze środowiskiem lekarskim. Dzięki szczodrości takich organizacji 
jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mogą prowadzić badania na poziomie równym z zachodnimi standardami. Doświadczenie, które zdobywają w trakcie swojej pracy lekarskiej i naukowej pozwalają budować markę polskich reumatologów jako innowacyjnych specjalistów, od których świat medycyny może się wiele nauczyć. Zarówno o leczeniu reumatycznym młodych pacjentów, jak i tych wiekowych. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki takim darom jak aparat USG Toshiba Aplio 400 lekarze w Instytucie mogą dokładnie diagnozować pacjentów, w tym dzieci i młodzież. Tak nowoczesna aparatura pozwala na wczesne wykrywanie chorób reumatycznych oraz ich różnicowanie ze zmianami nowotworowymi, przeciążeniowymi czy innymi wadami. Wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia u dorosłych, a szczególnie u dzieci, jest jednym z podstawowych warunków skutecznego leczenia.  

Źródło: Materiały prasowe

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.