Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

„Domowe” testy antygenowe przydatne w przerywaniu transmisji zakażeń SARS-CoV-2

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 sierpnia 2021 12:37

„Domowe” testy antygenowe przydatne w przerywaniu transmisji zakażeń SARS-CoV-2 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Samokontrola dzięki szerokiej dostępności testów antygenowych (ang. rapid antigen detection test, RADT) wykonywanych w warunkach domowych, staje się w niektórych krajach jednym z kluczowych narzędzi w powstrzymaniu pandemii koronawirusa.

Dostępność testów, łatwe wykonanie, a także krótki czas oczekiwania na wyniki to ich najważniejsze zalety. Testy do samokontroli są również narzędziem, które pozwala, obok stosowanych dotychczas zasad profilaktyki (DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka) i szczepień, wzmacniać bezpieczeństwo społeczne.

  • W Austrii od początku marca testy do samokontroli można wykonać każdego miesiąca nie więcej niż 5 razy. Są one dystrybuowane przez apteki wśród osób z krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dodatni wynik testu należy zgłosić za pomocą infolinii, a następnie potwierdzić testem wykonywanym w warunkach laboratoryjnych.
  • W Niemczech testy do samokontroli dostępne są w sklepach, aptekach i w Internecie. Według wytycznych są one używane do zapewnienia bezpieczeństwa przed „sytuacjami życia codziennego”, czyli spotkaniami rodzinnymi, czy wyjściem do kina/teatru.
  • W Wielkiej Brytanii testy do samokontroli są elementem narodowego programu badań w kierunku COVID-19. W Anglii wykorzystuje się je do samokontroli u bezobjawowych uczniów szkół średnich, pracowników szkół podstawowych i średnich, a także u osób z nimi mieszkających, aby mogli przebadać się dwa razy w tygodniu.

Posiadanie w domowej apteczce testu dającego możliwość samokontroli w kierunku COVID-19 pozwala, zaraz po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów mogących wskazywać na zakażenie, wykonać szybką, wstępną samokontrolę.

Jeszcze ważniejsze jest wykluczenie zakażenia po narażeniu (np. kontakcie z osobą z objawami) lub przed bliskim kontaktem z osobą należącą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu CODIV-19 np. przed uroczystością rodzinną z udziałem osób starszych. Uzyskany pozytywny wynik, umożliwia natychmiastowe podjęcie działań zapobiegających transmisję wirusa – izolację, prześledzenie kontaktów oraz konsultację lekarską, podczas której lekarz w razie potrzeby zleci wykonanie testu PCR.

Posiadanie w domu testu do samokontroli umożliwia wykonanie go również w sytuacji, gdy nie mając objawów zamierzamy wziąć udział w wydarzeniu gromadzącym większą liczbę uczestników czy w spotkaniu z bliskimi. Doświadczenia z poprzednich etapów pandemii pokazują, że bezobjawowe przypadki zakażenia były jednym z czynników sprzyjających rozwojowi pandemii. Testy do samokontroli odpowiadają na tę niezaspokojoną potrzebę kontroli również u pacjentów bezobjawowych.

– Zastosowanie testów do samokontroli może być bardzo przydatne w przerywaniu transmisji zakażeń w dużych skupiskach osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach jak np. w miejscach pracy czy placówkach edukacyjnych, takich jak uczelnie, szkoły, przedszkola czy żłobki. Każdy pracownik w przypadku wystąpienia objawów może szybko sprawdzić czy jest zakażony koronawirusem. To może zapobiec wprowadzeniu wirusa do takiego środowiska. Testy do samokontroli mogą także zwiększyć bezpieczeństwo organizacji masowych wydarzeń, umożliwiając szerokie testowanie uczestników przed rozpoczęciem imprezy – wyjaśnia ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 - dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Z perspektywy zdrowia publicznego testy do samokontroli stanowią uzupełnienie dla profesjonalnych testów antygenowych lub RT-PCR wykonywanych w warunkach laboratoryjnych przez pracowników ochrony zdrowia. Główną przewagą testów do samokontroli nad testami RT-PCR jest ich dostępność, cena i szybkość otrzymywanych wyników. Do zalet testów do samokontroli należą również: zmniejszenie ryzyka zakażenia wynikające z braku konieczności wizyty w punkcie pobrań, pobieranie próbek w dowolnym czasie i miejscu, zmniejszenie obciążenia pracowników ochrony zdrowia, a także niższe koszty związane z diagnostyką.

– Niezależnie od kraju, w którym występuje koronawirus, należy pamiętać, że filary opanowania pandemii to: ograniczenie transmisji poprzez testowanie chorych, wykrycie osób zakażonych bezobjawowych i izolacja wszystkich pacjentów - mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM.

W przypadku pozytywnego wyniku testu do samokontroli należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną i przestrzegać zaleceń oraz zasad dotyczących izolacji. Lekarz w razie potrzeby zleci test PCR w celu potwierdzenia wyniku.

inf pras

Podobne artykuły

nfz
Koronawirus

Ile NFZ zapłaci za test wykonany w aptece?

28 stycznia 2022
janicka
Bożena Janicka

W POZ brakuje miejsca na wymazownię

3 grudnia 2020
LOGO-PPOZ-1-CS4
1 grudnia 2020

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także