Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Działalność „receptomatów” będzie ukrócona

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 marca 2023 09:07

Działalność „receptomatów” będzie ukrócona - Obrazek nagłówka
Jeszcze w tej kadencji resort zdrowia planuje wprowadzić rozwiązania prawne, które ukrócą działalność firm zajmujących się wystawianiem recept i zwolnień przez internet, zapowiada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jedną z możliwości jest wprowadzenie limitów.

– Jeśli lekarz w ciągu kilkunastu minut wystawia kilkadziesiąt recept, to widać, że nie jest to poparte jakimś badaniem, informacją na temat zdrowia pacjenta. Razem z Naczelną izbą Lekarską pracujemy nad tym, żeby to zmienić. Widzimy, że jest to nadużywane – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie Sedno Sprawy na antenie Radia Plus.

Choć wiceszef resortu zdrowia mówi, że prace nad odpowiednimi rozwiązaniami są już na zaawansowanym etapie, to nie informuje, jakie mechanizmy mogłyby ograniczyć ten proceder. Jak przyznał, jedną z możliwości może być wprowadzenie limitów dla lekarzy.

– Lekarz nie jest fizycznie w stanie wystawić tylu recept w takim czasie. Trudno mi stwierdzić, w jaki sposób to ograniczymy. Robią to osoby, które tylko posługują się pieczątką lekarza, a wystawiają recepty z automatu – dodał Waldemar Kraska.

W opinii wiceszefa resortu zdrowia odpowiednie zmiany będzie można wprowadzić na mocy rozporządzenia. Ma do tego dojść jeszcze w tej kadencji.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.