Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 12 maja 2023 10:03

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
– Dziękuję wszystkim osobom, które wykonują te zawody za ich zaangażowanie, empatię oraz codzienną troskę o pacjenta – napisał w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski. 12 maja na całym świecie jest obchodzony jako Dzień Pielęgniarek i Położnych.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. 12 maja to dzień urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa i założycielki pierwszej szkoły pielęgniarstwa, która została otwarta w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie.

– Dziękuję wszystkim osobom, które wykonują te zawody za ich zaangażowanie, empatię oraz codzienną troskę o pacjenta. Życzę wytrwałości, uśmiechu oraz satysfakcji z wykonywanej pracy – napisał Adam Niedzielski.

Jak przypomina Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, pielęgniarki i położne stanowią w Polsce jedną z najliczniejszych grup zawodowych, a praca jaką wykonują wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także wyjątkowego poświęcenia i oddania.

– Rola pielęgniarek i położnych jest nieoceniona. Często z ich inicjatywy prowadzone są kampanie edukacyjne oraz informacyjne. To one docierają do środowisk szkolnych, seniorów, niepełnosprawnych, obłożnie chorych oraz do tych wszystkich, którzy z różnych powodów mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej. My, lekarze rodzinni, doceniamy ich wkład w opiekę nad pacjentem. Zawód pielęgniarki i położnej to wyjątkowo odpowiedzialna misja. Chcielibyśmy, żeby została doceniona przez rządzących, a pielęgniarki i położne czerpały prawdziwą satysfakcję ze swojej pracy – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Do życzeń dla pielęgniarek i położnych dołącza się również Naczelna Izba Lekarska.

– Życzę dużo sukcesów i satysfakcji w codziennej pracy. Państwa zaangażowanie jest podstawą każdego systemu ochrony zdrowia, dlatego jego organizatorzy powinni doceniać i wynagradzać państwa pracę. Tego uznania, za którym pójdą konkretne decyzje, również serdecznie państwu życzę – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także