Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

EMA zatwierdza dawkę przypominającą szczepionki Johnson & Johnson

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 grudnia 2021 13:38

EMA zatwierdza dawkę przypominającą szczepionki Johnson & Johnson - Obrazek nagłówka
Europejska Agencja Leków wydała zalecenie, by pacjenci, którzy przyjęli szczepionkę Johnson & Johnson, otrzymali dawkę przypominającą co najmniej dwa miesiące po pierwszym zastrzyku.

Wariant koronawirusa „Omikron” szybko rozprzestrzenia się na całym świecie, wiele nowych przypadków jest powiązanych z mutacją, a Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ​​Omikron stanowi „bardzo wysokie” ryzyko, mimo że informacji o nowym szczepie jest wciąż mało.

Eksperci zastanawiają się jak najskuteczniej przeciwdziałać rozwojowi pandemii, dlatego Europejska Agencja Leków (EMA) cały czas rozważa jakie dawki szczepionek najlepiej chronią pacjentów.

W dzisiejszym oświadczeniu europejska agencja zarekomendowała dawki przypominające preparatu J&J. Takie zalecenie wynika z danych, które wykazały, że dodatkowy zastrzyk prowadzi do znaczącego wzrostu przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

- Zalecenie jest zgodne z danymi jasno pokazującymi, że dawka przypominająca preparatu Johnson & Johnson podana co najmniej dwa miesiące po pierwszej dawce u osób dorosłych doprowadziła do wzrostu przeciwciał przeciwko COVID-19. Ryzyko zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością (TTS) lub innymi bardzo rzadkimi działaniami niepożądanymi po podaniu dawki przypominającej nie jest znane i jest dokładnie monitorowane - czytamy w komunikacie EMA.

EMA poinformowała również, że ​​dawkę przypominającą J&J można podać po dwóch dawkach jednej ze szczepionek mRNA firmy Pfizer-BioNTech, lub Moderny (MRNA.O), zgodnie z jej wcześniejszymi zaleceniami dotyczącymi mieszanie szczepionek.

Organ nadzorczy UE zatwierdził już szczepionki firm Pfizer-BioNTech i Moderna jako trzecią dawkę przypominającą co najmniej sześć miesięcy po standardowym dwukrotnym kursie. Rozważa również dawki przypominające AstraZeneca (AZN.L).


Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

dr n. med. Paweł Grzesiowski
17 czerwca 2024
iStock-964754892
12 czerwca 2024
Msolecka
27 maja 2024
RPO
17 kwietnia 2024
logo-AOTMiT-1500x1500-piks-biale-tlo-ME

AOTMiT ma nowego prezesa

28 marca 2024
nocna-i-swiateczna-opieka-wim-legionowo
29 marca 2024