Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ile mandatów wlepiła policja za brak maseczki?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 kwietnia 2021 14:06

Ile mandatów wlepiła policja za brak maseczki? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Podkomisarz Michał Gaweł z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji poinformował Medexpress, że funkcjonariusze policji przeprowadzili ponad 3,5 mln kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia - zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Między innymi po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką od początku działań nałożono 384 489 mandatów, skierowano ponad 56 tys. wniosków o ukaranie do sądu oraz 247 119 osób pouczono.

- Tylko wczoraj w związku z tym wykroczeniem funkcjonariusze policji nałożyli 7 358 mandatów, skierowali 861 wniosków o ukaranie do sądu, a 2 918 osób pouczyli - zaznaczył Michał Gaweł.

W związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń dotyczących nakazu zasłaniania ust i nosa, gromadzenia się osób czy m.in. przemieszczania się w transporcie drogowym nałożono 414 645 mandatów karnych, skierowano ponad 76 tys. wniosków o ukaranie do sądu, a 320 684 osoby pouczono.

Od początku działań policjanci skontrolowali również 604 274 środki transportu publicznego. Sprawdzali, czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób, oraz zakrywania nosa i ust. Sprawdzono 1 645 742 obiekty handlowe, 16 683 miejsca organizacji wesel i ponad 8,5 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Od początku działań skontrolowano 41 735 obiektów świadczących usługi hotelarskie, 112 726 restauracji i 71262 siłownie i kluby fitness.

- Codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 kierujemy ok. 20 tys. policjantów. Cały czas sprawdzamy również osoby skierowane na kwarantannę. Od początku działań policjanci przeprowadzili 61 208 831 takich sprawdzeń - wyjaśnił Michał Gaweł.

W związku ze zbliżającymi się świętami podkomisarz Michał Gaweł apeluje do Polaków o zachowanie rozsądku i odpowiedzialności. - Od początku pandemii apelujemy o przestrzeganie obowiązujących nakazów, zakazów i ograniczeń, których celem jest zahamowanie transmisji wirusa. W związku z bardzo trudną sytuacją epidemiczną liczymy na odpowiedzialność wszystkich obywateli. W przypadku ostatnich świąt nie prowadziliśmy doraźnych kontroli, nie jeździliśmy po domach, by sprawdzić, czy przestrzegane są przepisy sanitarne. Ale w sytuacji otrzymania zgłoszenia, że łamane są przepisy, mamy obowiązek podjąć taką interwencję i sprawdzić, czy przekazane wcześniej informację potwierdzają się - wyjaśnił.

W okresie świątecznym należy spodziewać się wzmożonych kontroli również na drogach. Policjanci będą sprawdzać m.in. przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i reagować na wszystkie wykroczenia i przestępstwa popełniane w ruchu drogowych.

- Pamiętajmy, że od naszej dyscypliny zależy, jak szybko zostanie zahamowana transmisja wirusa. Chodzi o zdrowie nas wszystkich. W przypadkach stwierdzenia złamania obostrzeń oraz lekceważącego stosunku do przepisów sanitarnych będziemy stanowczo reagować. Takie osoby muszą liczyć się z odpowiedzialnością wynikająca z art. 116 kodeksu wykroczeń czy art. 48a mówiącego o karach pieniężnych ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi - powiedział Michał Gaweł.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.