Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jadłeś dziś mięso? Sprawdź, co cię czeka

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 lipca 2021 12:28

Jadłeś dziś mięso? Sprawdź, co cię czeka - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Critical Reviews in Food Science and Nutrition ryzyko choroby niedokrwiennej serca wzrasta wraz ze wzrostem spożywanych ilości mięsa.

Badania przeprowadzono na ponad 1,4 milionach osób, które były obserwowane przez 30 lat i które w swoim codziennym jadłospisie miały wołowinę, jagnięcinę, wieprzowinę i przetworzone produkty mięsne. Na każde 50 gramów zjedzonego czerwonego mięsa ryzyko choroby wieńcowej serca wzrasta o 9 proc. Co ciekawe, według zaleceń American Cancer Society zalecana porcja mięsa do spożycia to około 85 gramów, czyli wielkości kostki mydła lub talii kart. Z kolei na każde 50 gramów przetworzonego mięsa, takiego jak bekon, szynka czy kiełbasa, ryzyko pojawienia się choroby serca podniosło się o 18 proc.


„Przetworzone mięso jest gorsze w przypadku ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca” – powiedziała współautorka badania, Anika Knüppel, epidemiolog żywieniowy z wydziału zdrowia populacji na Uniwersytecie Oksfordzkim. „Jest to zgodne z tym, co stwierdzono w przypadku raka jelita, gdzie przetworzone mięso wiąże się z wyższym wzrostem ryzyka niż mięso czerwone” – wyjaśniła Knüppel. Z raportu badawczego wynika także, że nie ma związku między jedzeniem drobiu, a zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej serca – co powinno cieszyć mięsożerców.
Uważane za chude mięso, większość rodzajów drobiu nie zawiera takich poziomów tłuszczów nasyconych, które znajdują się w czerwonym mięsie, ani wysokiego poziomu sodu, który jest częścią przetworzonych mięs. Tłuszcze nasycone odgrywają ważną rolę w powstawaniu blaszek miażdżycowych na ścianach tętnic, co jest kluczowym czynnikiem w przypadku choroby wieńcowej serca. Sód zaś może podnosić ciśnienie krwi, a także ograniczać przepływ krwi do serca. Badania wykazały, że najlepsze diety, które należy stosować, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca, są oparte na roślinach. W rankingach na najlepszą dietę dla zdrowia serca według US News & World Report, dieta śródziemnomorska połączona z dietą DASH i dietą Ornish otrzymała najwyższe wyróżnienie wśród diet zdrowych dla serca. Dieta Ornish została stworzona w 1977 roku przez doktora Deana Ornisha, założyciela non-profit Instytutu Badań Medycyny Prewencyjnej w Kalifornii. Eksperci stwierdzili jednak, że jego dieta jest restrykcyjna i trudna do przestrzegania.


Dieta DASH jest często polecana w celu obniżenia ciśnienia krwi. Jej założenie jest proste: jedz więcej warzyw, owoców i niskotłuszczowych produktów mlecznych, jednocześnie ograniczając żywność o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i ogranicz spożycie soli. Plan posiłków obejmuje trzy produkty pełnoziarniste każdego dnia, cztery do sześciu porcji warzyw, cztery do sześciu porcji owoców, dwie do czterech porcji produktów mlecznych i kilka porcji chudego mięsa i orzechów/nasion/roślin strączkowych. Badania wykazały, że przestrzeganie tej diety może obniżyć ciśnienie krwi w ciągu kilku tygodni.


Dieta śródziemnomorska zdobyła złoty medal za najlepszą dietę w rankingu z 2021 roku. Tak wysokie wyróżnienia nie są zaskakujące, ponieważ liczne badania wykazały, że dieta śródziemnomorska może zmniejszyć ryzyko cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu, demencji, utraty pamięci, depresji i raka piersi. Posiłki ze słonecznego regionu Morza Śródziemnego, których podstawę stanowią ryby i oliwa z oliwek, zostały również mają wpływ na silniejsze kości, zdrowsze serce i dłuższe życie.

Źródło: CNN

Podobne artykuły

diety

Talerz Polaka

30 kwietnia 2024
iStock-1583095926
29 marca 2024
fitness
7 lutego 2024
iStock-1165063882
MATERIAŁ PARTNERA

Dieta online: jak być w formie bez wychodzenia z domu

18 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także