Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jak długo mogą utrzymywać się problemy zdrowotne po przebyciu COVID-19?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 lipca 2021 08:17

Jak długo mogą utrzymywać się problemy zdrowotne po przebyciu COVID-19? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Według największego do tej pory badania dotyczącego długotrwałych objawów COVID-19, setki tysięcy Amerykanów szukało opieki medycznej w związku z problemami zdrowotnymi, których nie zdiagnozowano u nich przed zarażeniem się koronawirusem.
W trakcie badania śledzono dokumentację medyczną oraz rekordy z ubezpieczenia zdrowotnego prawie 2 milionów osób w Stanach Zjednoczonych, które zachorowały na COVID-19 w ubiegłym roku. Stwierdzono, że aż 23 procent poszukiwało pomocy medycznej związanej z nowymi dolegliwościami, których nie odczuwali przed zakażeniem. Dotknięte objawami long covid były osoby w każdym wieku, w tym dzieci. Najczęstszymi nowymi dolegliwościami były różnego rodzaju bóle, w tym bóle mięśni, trudności w oddychaniu, złe samopoczucie, zmęczenie, a u starszych osób także wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie. Badanie wykazało, że problemy zdrowotne po COVID-19 były powszechne nawet wśród osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo. Problemów ze zdrowiem doświadczyła prawie połowa pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, 27 procent osób z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami i 19 procent osób, które nie miały żadnych objawów zakażenia SARS-CoV-2, ale otrzymały dodatni wynik testu.
Podobnie jak w przypadku dorosłych, long covid może dotyczyć także dzieci. Różni się od MIS-C, rzadkiego, poważnego ogólnoustrojowego zapalenia związanego z COVID, na które zachorowało około 4000 dzieci w Stanach Zjednoczonych, z czego 36 zmarło. Nie wiadomo jaka jest dokłada liczba dzieci doświadczających powikłań po zakażeniu, ale kilka badań wskazuje, że może ich być wiele. Naukowcy w Rzymie obserwowali 129 dzieci (średnia wieku wynosiła 11 lat), u których zdiagnozowano COVID-19. Ponad połowa badanych miała co najmniej jedną dolegliwość po wyzdrowieniu, z czego cztery miesiące później 14 dzieci, czyli ponad 10 procent, wciąż cierpiało z powodu trzech lub więcej uciążliwych objawów. Z kolei Australijscy badacze prześledzili stan zdrowia 171 młodszych dzieci zarażonych COVID (mediana wieku 3) i odkryli, że 8 procent zgłosiło objawy po COVID do dwóch miesięcy później. Jednak w tym badaniu po sześciu miesiącach wszyscy wyzdrowieli z wszelkich dolegliwości. Na początku czerwca holenderscy naukowcy przeprowadzili ankietę wśród pediatrów w swoim kraju, którzy stwierdzili, że long covid dotyczy 89 młodych ludzi znajdujących się pod ich opieką. Najbardziej niepokojące, jak mówi współautorka badania, Caroline Brackel, pulmonolog z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Amsterdamie, było to, że u ponad jednej trzeciej tych dzieci objawy były na tyle poważne, że powodowały „poważne ograniczenia w codziennym życiu, głównie z powodu nadmiernego zmęczenia, problemów z koncentracją i trudności w oddychaniu”. Dostrzegając ten narastający problem, brytyjska Narodowa Służba Zdrowia ogłosiła, że wyda równowartość 138 milionów dolarów na utworzenie ośrodków leczenia w całym kraju i edukowanie pediatrów na temat długotrwałej opieki nad COVID.
Źródło: https://www.nytimes.com/live/2021/06/15/world/covid-vaccine-coronavirus-mask/medical-problems-can-persist-long-after-infection-with-the-virus-even-among-those-who-dont-get-covid-a-study-found , https://www.nationalgeographic.com/science/article/long-covid-afflicts-kids-too-heres-what-we-know-so-far

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.