Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jak zachęcić lekarzy do robienia specjalizacji z onkologii?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 grudnia 2019 14:32

Jak zachęcić lekarzy do robienia specjalizacji z onkologii? - Obrazek nagłówka
Slawomir Gadomski
- Trzeba promować zawód onkologa. Choć jest trudny, to niesie wiele wartości - powiedział Medexpressowi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Onkologia jest specjalizacją priorytetową. Jak zachęcić lekarzy do robienia tej specjalizacji?

Po pierwsze trzeba promować zawód onkologa. Choć jest trudny to niesie wiele wartości. Starsi profesorowie uważają, że studenci nie rozumieją wyzwań stojących przed tym zawodem, specyfiki pracy. Lekarz onkolog opiekuje się długotrwale pacjentem. Jest to choroba przewlekła. Wielu młodym studentom medycyny wydaje się, że jest to zawód, w którym spotyka się głównie ze śmiercią pacjenta. To nieprawda. Dziś w Polsce 50 proc. pacjentów jest objętych długotrwałą opieką. Musimy popracować nad zmianą sposobu myślenia. Założyliśmy takie działania w ramach NSO.

Rak jelita grubego jest drugim zabójca wśród nowotworów. Czy opieka nad pacjentem w POZ zostanie wzmocniona? Czy lekarze będą bezpłatnie przekazywać pacjentom paski na utajoną krew w kale?

Chcemy wprowadzić tego typu metody. Przed nami jest jeszcze ocena Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Chcemy jeszcze przetestować skuteczność pasków na krew utajona w kale i ich odbiór przez pacjentów. W kwestii jelita grubego pracujemy nad zmianą i objęciem kompleksową i koordynowaną opieką, chcemy wprowadzić ośrodki, do których trafi pacjent i będzie objęty właściwą opieką, od diagnostyki, przez terapię aż po rehabilitację czy psychoonkologię. Ważne jest, aby pacjenci zgłaszali się na programy przesiewowe, kolonoskopię. Chcemy przeznaczyć środki na wymianę endoskopów na endoskopy wysokiej rozdzielczości. Chcemy zachęcić obywateli do zgłaszania się na kolonoskopię.

Czy kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu?

To procedura, którą często wykonujemy w znieczuleniu. Jest bezbolesna, bezproblemowa. Naszym zadaniem jest namawiać ludzi do zgłaszania się na kolonoskopię.

MZ chce wprowadzić do szkół lekcje o zdrowiu. Na czym one będą polegać?

Chcielibyśmy wprowadzić w szkołach lekcje o zdrowiu, które przez rok albo dwa byłyby elementem uzupełniającym programu nauczania. Będziemy o tym dyskutować z ministrem edukacji narodowej. Obecnie chcemy wprowadzić do szkól edukację na temat zdrowego stylu życia. np. w formie godzin wychowawczych.