Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jakie będą efekty podawania szczepionek kobietom w ciąży?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 czerwca 2021 12:14

Jakie będą efekty podawania szczepionek kobietom w ciąży?  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Amerykańska agencja rządowa National Institutes of Health (NIH) rozpoczęła badanie mające na celu ocenę odpowiedzi immunologicznej na szczepionki COVID-19 u kobiet w ciąży lub po porodzie.

Według NIH kobiety w ciąży są bardziej narażone na powikłania, w tym przedwczesny poród, wysokie ciśnienie krwi z ryzykiem niewydolności narządów, potrzebę intensywnej opieki i możliwość zgonu. Z badania przeprowadzonego już w lutym w Izraelu wynika, że przeciwciała wykryto u wszystkich 20 kobiet, którym podano obie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech w trzecim trymestrze ciąży, a także kobietom po porodzie.


Firmy Pfizer i BioNTech rozpoczęły w lutym oddzielne badanie z udziałem 4000 międzynarodowych ochotniczek, oceniające bezpieczeństwo i skuteczność swojej szczepionki COVID-19 u zdrowych kobiet w ciąży. Badanie NIH, MOMI-VAX, będzie mierzyć rozwój i trwałość przeciwciał przeciwko koronawirusowi w kobiet zaszczepionych w czasie ciąży lub w pierwszych dwóch miesięcach po porodzie. Naukowcy ocenią bezpieczeństwo szczepionek, a także sprawdzą, czy zaszczepione kobiety przekazują ochronę przeciw koronawirusowi swoim dzieciom przez łożysko lub mleko matki.


„Wyniki badania wypełnią luki w naszej wiedzy i pomogą w sformułowaniu zaleceń i w podejmowaniu osobistych decyzji dotyczących szczepień przeciw COVID-19 podczas ciąży” – powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), doktor Anthony Fauci. NIAID finansuje to badanie. W badaniu wzięło udział do 750 kobiet w ciąży i 250 kobiet po porodzie w ciągu dwóch miesięcy od porodu, które już otrzymały lub otrzymają szczepionkę COVID-19 zatwierdzoną przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.