Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Jakie zmiany czekają fizjoterapeutów i pacjentów od 1 lutego?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 stycznia 2022 09:51

Jakie zmiany czekają fizjoterapeutów i pacjentów od 1 lutego? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
11 stycznia prezes NFZ podpisał zarządzenie wprowadzające kilka ważnych zmian w rehabilitacji pacjentów w warunkach ambulatoryjnych i domowych.
  • Nowe zasady rozliczania świadczeń, gdzie czas pracy fizjoterapeuty z pacjentem, jest podstawowym czynnikiem wyceny świadczeń rehabilitacyjnych
  • Uproszczono katalog zabiegów rehabilitacyjnych, co daje większą swobodę terapeuty w wyborze procedur fizjoterapeutycznych.
  • Od 1 lutego spodziewana jest wyższa wycena rehabilitacji dziennej i stacjonarnej.

Wyższa wycena rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeuty, czas pracy fizjoterapeuty, jako kluczowy element rozliczania rehabilitacji i zapowiedź szybkiego wzrostu wycen fizjoterapii dziennej i stacjonarnej - wylicza NFZ.


Indywidualna praca z pacjentem wyżej premiowana

Jak podkreśla NFZ, kluczowe znaczenie w przywróceniu pacjenta do pełnej sprawności ma czas, czas który fizjoterapeuta indywidualnie poświęca pacjentowi. Dlatego, zgodnie z postulatami środowiska fizjoterapeutów, zarządzenie prezesa NFZ wprowadza nowe zasady rozliczania świadczeń, gdzie czas pracy fizjoterapeuty z pacjentem, jest podstawowym czynnikiem wyceny świadczeń rehabilitacyjnych.

Dzięki tej zmianie fizjoterapeuta będzie mógł elastycznie zmieniać prowadzoną terapię, aby ta była jak najlepiej dopasowana do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta, a w rezultacie przebieg rehabilitacji przyniósł najlepsze efekty.

Prostszy katalog, większa elastyczność w wyborze zabiegów

Nowe zarządzenie wprowadza także zmiany w samym katalogu zabiegów fizjoterapeutycznych, których oczekiwało środowisko fizjoterapeutów.
Uproszczony katalog zabiegów rehabilitacyjnych daje większą swobodę terapeuty w wyborze procedur fizjoterapeutycznych. Rehabilitant może dowolnie pakietować zabiegi, aby uzyskać najlepsze wyniki terapii dla pacjenta.

Od 1 lutego wyższa wycena rehabilitacji dziennej i stacjonarnej

Zarządzenie Prezesa NFZ dotyczące rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej, będzie obowiązywało od 1 lutego 2021 r. Wejście w życie zarządzenia oznacza zwiększenie środków na fizjoterapię ambulatoryjną i domową o ok. 213 mln zł. Oznacza to zwiększenie wartości już zawartych umów oraz liczby punktów rozliczeniowych. W efekcie liczba zakontraktowanych świadczeń wzrośnie, a pacjent szybciej dostanie się na rehabilitację.

1 lutego br. spodziewana jest podwyżka ceny punktu w rehabilitacji dziennej i stacjonarnej oraz spłaszczenie różnic między ceną za punkt w poszczególnych województwach, co było wielokrotnie postulowane przez świadczeniodawców. Na realizację tego zadania NFZ zamierza przeznaczyć dodatkowe 100 mln zł.

Źródło: NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.