Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
COVID-19

Kiedy szczepionki dla dzieci?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 12 lutego 2021 09:55

Kiedy szczepionki dla dzieci? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Eksperci z Johns Hopkins University w Baltimore przewidują, że szczepionki przeciwko COVID-19 mogą zostać dopuszczone do stosowania u dzieci w wieku powyżej 12 lat jeszcze na przełomie wiosny i lata bieżącego roku. W przypadku młodszych dzieci może stać się to najwcześniej pod koniec tego roku, choć bardziej prawdopodobne jest, że dopiero w 2022 r.

Samo dopuszczenie do obrotu nie będzie jednak równoznaczne z faktycznym rozpoczęciem szczepień dzieci. Tutaj przeszkodą może być niedostateczna podaż szczepionek, które najpierw będą musiały trafić do grup bardziej narażonych na ciężki przebieg zakażenia SARS-CoV-2.

Szczepionka firmy Pfizer została zatwierdzona dla osób od 16. roku życia, ale do trwających badań klinicznych tego preparatu włączono już młodzież w przedziale 12–15 lat. Z kolei w przypadku badań szczepionki Moderna (dopuszczonej dla osób 18+) – trwa nabór uczestników w wieku 12–17 lat.

Na razie eksperci z Johns Hopkins przypominają rodzicom, że najlepszym sposobem zmniejszenia ryzyka zarażenia się koronawirusem przez ich dzieci, jest konsekwentne stosowanie środków zapobiegawczych, takich jak noszenie maseczek, utrzymywanie dystansu społecznego oraz przestrzeganie odpowiedniej higieny rąk.

Źródło: JHU

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także