Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Konferencja prasowa ministra Michała Dworczyka, minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg - na żywo

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 stycznia 2021 10:13

Konferencja prasowa ministra Michała Dworczyka, minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg - na żywo - Obrazek nagłówka
O godz. 11.15 odbędzie się konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg oraz głównego doradcy Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzeja Horbana.

Minister Michał Dworczyk

  • Dziś mamy już ponad 541 tys. zaszczepionych osób. Liczba dawek dostarczonych do punktów to ponad 757 tys., a w magazynach mamy nieco poniżej pół mln szczepionek tzn., że redukcje dostaw Pfizer wpłynęły na zaburzenie utrzymywanego balansu.
  • Osoby, które otrzymały 1. dawkę mają gwarancję 2. dawki, bo bezpieczeństwo w jest nadrzędne. Cały czas kontrolujemy proces i jeżeli producenci będą się wywiązywać z harmonogramów dostaw, powinien on być niezaburzony.
  • Nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy 1., czyli seniorów 70+ - 25.01 one się rozpoczynają, nic się tu nie zmienia. Musieliśmy jednak spowolnić proces szczepienia grupy 0.
  • Do dziś zarejestrowało się ponad 669 tys. seniorów 80+. Jeżeli dodalibyśmy seniorów 80+ z DPS, którzy już są szczepieni to mamy grupę ponad 700 tys. seniorów. To wszystko po 5 dniach od uruchomienia rejestracji.
  • Zgodnie z sugestiami dokonaliśmy podział 1. etapu na 3 części. 1a to seniorzy 60+, 1b osoby z chorobami przewlekłymi (nowotwory, przeszczepy, dializy), 1c to przedstawiciele służb mundurowych.
  • 22 stycznia o 6 rano uruchamiamy system rejestracji i infolinię dla pacjentów 70+.
  • Niestety terminów wyznaczonych do końca Q1 nie jest tak dużo jak chcielibyśmy, z powodu ograniczonego dostępu do szczepionek. Na mocy umowy unijnej są one dostarczane proporcjonalnie do wszystkich krajów w tym samym czasie.
  • Mamy nadzieję, że jeszcze w Q1 zostaną zarejestrowane kolejne szczepionki, wtedy terminów będzie więcej. Dlatego prosimy o zrozumienie, że nie dla wszystkich seniorów i nie we wszystkich częściach Polski terminów będzie odpowiednio dużo.

Minister Marlena Maląg:

  • Zdrowie i życie Polaków jest sprawdzianem z solidarności - jako rząd podejmujemy je od początku pandemii, to m.in. wsparcie dla DPS-ponad 600 mln zł w ubiegłym roku i 50 mln, o przekazaniu których w tym roku już zdecydował premier.
  • Zachęcam seniorów do korzystania z infolinii w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów - 22 505 11 11 - można tam zwrócić się o pomoc, również w obszarze szczepień, które dziś są najważniejsze.

20 stycznia resort zdrowia poinformował o 6 919 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (890),
wielkopolskiego (683),
śląskiego (649),
pomorskiego (582),
zachodniopomorskiego (550),
warmińsko-mazurskiego (549),
kujawsko-pomorskiego (534),
łódzkiego (393),
lubelskiego (357),
dolnośląskiego (336),
podlaskiego (329),
małopolskiego (280),
lubuskiego (201),
podkarpackiego (192),
opolskiego (138),
świętokrzyskiego (125).
131 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarło 106 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 337 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 1 450 747/34 141 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Źródło: MZ

Tematy

Covid / koronawirs

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także