Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz rzecznika rządu Piotra Mullera - na żywo

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 października 2020 12:24

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz rzecznika rządu Piotra Mullera - na żywo - Obrazek nagłówka

W poniedziałek o godz. 13. rozpoczęła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i rzecznika rządu Piotr Müllera ws. walki z epidemią koronawirusa.

Minister zdrowia Adam Niedzielski:

 • Narzędzia, które pomogą nam w walce z COVID19 to chociażby dostępna infrastruktura ok. 15 tys. łóżek. Pojawiały się sygnały, że mają charakter papierowy. Przeprowadziliśmy kontrole czy są rzeczywiste i jest to liczba po weryfikacji.
 • Mamy zajętych ok. 8 tys. łóżek. To wskaźnik ogólnopolski i może różnić się w poszczególnych regionach. Wskaźniki zajętości mogą być tam większe i mogą pojawiać się sytuacje, że karetka musi jeździć od jednego szpitala do drugiego.
 • Pracowaliśmy również nad kwestią przekształcenia części szpitali powiatowych na szpitale zajmujące się COVID19. W weekend trwały ustalenia NFZ i wojewodów, którzy w regionach dokonywali przeglądów szpitali powiatowych.
 • Mamy do czynienia z profilowaniem szpitali regionalnych na te, które mają wypełniać funkcje covidowe. W wyniku takiego przekształcenia powiększymy infrastrukturę o 10 tys. łóżek. Dedykujemy personel szpitalny zagadnieniom covidowym.
 • Przyjrzeliśmy się szpitalom wojewódzkim. Nie ma mowy o przekształceniu w całości tych szpitali. Chcemy zaproponować przekształcenie oddziałów internistycznych w całości lub w znaczącym procencie na potrzeby covidowe.
 • Będziemy dzięki tym działaniom mieli ok. 3 tys. dodatkowych łóżek wraz z personelem. Będziemy mieli do czynienia z podwojeniem bazy łóżek.
 • Doszliśmy do porozumienia, że prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z #COVID19. Jest deklaracja współpracy w walce z koronawirusem. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały obowiązek utworzenia covidowych łóżek.
 • Mamy 3 strumienie prac - szpitale powiatowe, wojewódzkie i prywatne. Mam nadzieję, że pozwoli to w perspektywie tygodnia na podwojenie bazy łóżkowej. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, jak np. 15-20 tys. nowych zakażeń.
 • Wzrost zachorowań nadal jest dynamiczny. Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań - w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tys. zakażeń dziennie. Proszę o bardzo poważne traktowanie obostrzeń.
 • Noszenie maseczek to wymóg podstawowy. Kto ich nie nosi generuje ryzyko dla siebie i innych i jest to naruszenie sfery bezpieczeństwa drugiego człowieka. To samo dotyczy innych obostrzeń. W weekend mieliśmy przykłady próby obejścia obostrzeń.
 • Polecam przyglądanie się i monitorowanie liczby dziennych zachorowań. To kwestia odpowiedzenia sobie samemu, czy gdy nie nosimy maseczki to zachowujemy się fair.
 • Premier wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Mamy tu zaangażowanie wszystkich ministerstw.
 • Budowa szpitali tymczasowych obciąży struktury MON i MSWiA. Minister Michał Dworczyk jest bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie projektów.
 • To nie łóżka leczą, to leczy personel. Dziękuję wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom laboratoryjnym, którzy poświęcają się walce z koronawirusem.
 • Polecam przyglądanie się i monitorowanie liczby dziennych zachorowań. To kwestia odpowiedzenia sobie samemu, czy gdy nie nosimy maseczki to zachowujemy się fair.
 • Premier wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Mamy tu zaangażowanie wszystkich ministerstw.
 • W poniedziałek MZ poinformowało o 7482 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (1201), mazowieckiego (849), śląskiego (685), łódzkiego (679), lubelskiego (526), pomorskiego (481), kujawsko-pomorskiego (473), podkarpackiego (458), wielkopolskiego (423), dolnośląskiego (406), opolskiego (348), podlaskiego (283), zachodniopomorskiego (217), warmińsko-mazurskiego (190), świętokrzyskiego (170) i lubuskiego (93).

Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 36 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 183 248/3 614(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Warto przeczytać

Nowe zasady od 7 listopada

Podobne artykuły

iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
ThinkstockPhotos-462741477
11 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także