Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia - znoszenie obostrzeń - na żywo

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 kwietnia 2021 09:49

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia - znoszenie obostrzeń - na żywo - Obrazek nagłówka
O godz. 10.15 odbędzie się konferencja prasowa prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Premier Mateusz Morawiecki:

 • Dane, które otrzymujemy pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają nam podstawy do ostrożnego optymizmu. Najgorsze, jeśli chodzi o zakażenia, jest zapewne za nami.
 • To cały czas bardzo groźna choroba i wszystkie dane nieustannie analizujemy. Od tego, jaka będzie dynamika w tych kilku podstawowych kryteriach, uzależniamy dalszy harmonogram działań. Ostatnie dni pokazały, że idziemy teraz w lepszym kierunku.
 • Do odmrażania gospodarki musimy podejść z cierpliwością i z pokorą. Ten plan jest uzależniony od konkretnych kryteriów. Wirus nie zniknie z dnia na dzień. Musimy zachować elastyczność reagowania w sytuacji zwiększenia liczby zakażeń.
 • Idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia. To nasza nadzieja na najbliższe miesiące, która musi wypełnić nasze działania w obszarze epidemii. Chcemy, żeby nasza gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności.
 • Udało nam się najlepiej w Europie ochronić miejsca pracy. Ta ochrona była bardzo kosztowna - przeznaczyliśmy na to ok. 200 mld zł. Chcemy, żeby gospodarka wracała na normalne tory w sposób naturalny.
 • Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale i w obiektach zamkniętych i na basenach.
 • Od 4 maja do działalności powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i sklepy meblowe. Do szkół w trybie stacjonarnym po majówce wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych.
 • Od 4 maja do działalności powrócą galerie sztuki i muzea w reżimie sanitarnym.
 • Od 15 maja wznowią działalność restauracje i kawiarnie w ogródkach na świeżym powietrzu.
 • Od 15 maja dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli wrócić do nauki w trybie hybrydowym.
 • Od 15 maja można będzie organizować imprezy okolicznościowe - wesela i komunie na zewnątrz z limitem do 25 osób.
 • Od 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym.
 • Od 29 maja będzie można świadczyć usługi gastronomiczne wewnątrz lokali przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
 • Od 29 maja planujemy zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych do 50 osób oraz otwarcie siłowni i klubów fitness.

We wtorek MZ poinformowało, że mamy 5 709 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (817), mazowieckiego (700), łódzkiego (592), dolnośląskiego (547), wielkopolskiego (500), małopolskiego (403), kujawsko-pomorskiego (372), lubelskiego (337), zachodniopomorskiego (315), świętokrzyskiego (191), pomorskiego (183), podkarpackiego (157), warmińsko-mazurskiego (153), opolskiego (152), lubuskiego (114), podlaskiego (103). 73 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 99 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 361 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 768 034 / 65 897 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

​W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Źródło: MZ, Twitter

Podobne artykuły

iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
ThinkstockPhotos-462741477
11 grudnia 2023
Ewa-Krajewska
27 listopada 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.