Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego - na żywo

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 grudnia 2020 10:36

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego - na żywo - Obrazek nagłówka
O 11.45 odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera.

Premier Mateusz Morawiecki:

Od dłuższego czasu zadajemy sobie pytania o przyszłość - jak będzie wyglądać polska gospodarka po ustąpieniu pandemii, co trzeba zrobić, żeby się móc rozwijać. Demony przeszłości z III RP muszą odejść w niepamięć.

Jedną z pięt achillesowych rozwoju III RP był niewątpliwie brak dbałości o obszary popegeerowskie, wiele obszarów w Polsce zostało zupełnie opuszczonych. Gwałtownie przyrosło tam bezrobocie, bieda, ubóstwo, ale także zwijanie usług publicznych.

Dziś chcemy tę niesprawiedliwość zacząć w stosunkowo szybkim tempie naprawiać, żeby na te tereny popegeerowskie z powrotem zajrzała nadzieja. Ruszamy z nowym programem wsparcia dla terenów popegeerowskich w wys. 250 mln zł, realizowane w ramach RFIL.

Z RFIL już część środków poszła do tych popegeerowskich terenów, ale dziś chcemy, żeby gminy mogły złożyć maksymalnie 3 wnioski na 3 inwestycje, które bedą opiewały na kwoty min. 50 tys zł, a maksymalnie 5 mln zł.

Tak jak zapaść terenów popegeerowskich była widoczna gołym okiem, tak dzisiaj nasz program w ciągu 12-24 m-cy też będzie widoczny gołym okiem. Chcemy bardzo mocno poprawić szanse rozwojowe tych właśnie zaniedbanych w czasach III RP terenów.

Najsilniejsze wsparcie kierujemy do tych gmin, które są najbiedniejsze. Chcemy, by ta szarość odziedziczona po PRL, po pierwszych 20 latach III RP nareszcie została rozświetlona przez nowe inwestycje i nowoczesność.

30 grudnia resort zdrowia poinformował o12 955 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (1600),
wielkopolskiego (1585),
śląskiego (1299),
kujawsko-pomorskiego (1106),
pomorskiego (1101),
zachodniopomorskiego (996),
warmińsko-mazurskiego (988),
łódzkiego (801),
dolnośląskiego (674),
lubelskiego (609),
małopolskiego (541),
podlaskiego (426),
lubuskiego (349),
podkarpackiego (279),
opolskiego (206),
świętokrzyskiego (159).
236 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu #COVID19 zmarło 125 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 440 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 1 281 414/ 28 019 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.
Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych dostępne są na stronie: http://gov.pl/raport-zakazen.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.