Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Pfizer

Koniec pandemii w zasięgu ręki?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 listopada 2020 22:21

Koniec pandemii w zasięgu ręki? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Pfizer i BioNTech ogłosiły pierwsze wyniki dużych testów klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19. Ponad 90-procentowa skuteczność wywołała euforyczne reakcje nie tylko na giełdowych rynkach. Produkcja szczepionki już trwa. Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer powiedział, że to wielki dzień dla nauki i ludzkości.

Większość środowiska eksperckiego nie spodziewała się tak dobrych wyników badań. Co więcej, współpracujące firmy, Pfizer i BioNTech, poinformowały, że jak do tej pory nie odnotowano żadnych poważnych wad szczepionki pod względem jej bezpieczeństwa. Tym samym nadzieje na zarejestrowanie szczepionki przed końcem roku znacząco wzrosły, mimo że dane nie pochodzą z końcowego etapu badań. Szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa leku będą dostępne pod koniec listopada. Organy regulacyjne już zapowiadają, że będą je przetwarzać w rekordowym tempie.


Informacja o sukcesie Pfizera i BioNTech pojawiła się niedługo po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Na nieszczęście Donalda Trumpa- zbyt późno. Przypomnijmy: Trump zapowiadał w czasie kampanii prezydenckiej, że przed wyborami szczepionka do walki z epidemią będzie już dostępna. Wiceprezydent Mike Pence zasugerował, że Pfizer zawdzięcza swój sukces programowi Trumpa „Operation Warp Speed”. Pfizer zaprzeczył stanowczo tej sugestii.


„Nigdy nie byliśmy częścią Warp Speed” - powiedziała w wywiadzie dla The Guardian Kathrin Jansen, wiceprezes i szefowa działu badań i rozwoju szczepionek. Dodała, że Pfizer nigdy nie wziął żadnych pieniędzy od rządu Stanów Zjednoczonych na rozwój badań nad szczepionką. BioNTech, jako mała firma biotechnologiczna, która jest pomysłodawcą szczepionki, otrzymała wsparcie od rządu niemieckiego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.


Wśród euforycznych opinii pojawiają się też takie, które nieco studzą emocje. Profesor Peter Horby, brytyjski epidemiolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który prowadzi badanie Recovery Covid, powiedział, że trzeba zaczekać na więcej szczegółów i ostateczne wyniki, co nie zmienia faktu, że mamy do czynienia z przełomowym momentem w pandemii. Dane z pełnej próby klinicznej zostaną przeanalizowane w grudniu.


Szczepionka mRNA firmy Pfizer / BioNTech, która wykorzystuje kod genetyczny, a nie jakąkolwiek część samego wirusa, była od początku jednym z liderów w wyścigu o wynalezienie sposobu na walkę z COVID-19. W tym miesiącu lub na początku grudnia spodziewane są również wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki nad którą pracuje AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

W badaniach fazy 3 nad szczepionką Pfizera i BioNTech wzięło udział ponad 43 000 osób.


Źródło: The Guardian

Podobne artykuły

iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024
Msolecka
Felieton

W poszukiwaniu straconych szczepionek

27 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także