Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Koronawirus: Wracają obostrzenia. Jakie?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 sierpnia 2020 09:57

Koronawirus: Wracają obostrzenia. Jakie? - Obrazek nagłówka
- Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - poinformował podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

W czwartek w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia Łukasz Szumowski opowiedział o sytuacji epidemiologicznej w kraju, w tym wprowadzeniu możliwych regionalnych obostrzeń związanych ze wzrostem zakażeń.

- Obostrzenia dotyczą targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek. Wśród nich będą m.in. wesołe miasteczka oraz uroczystości rodzinne - wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W związku z epidemią koronawirusa Polska ma zostać podzielona według powiatów na strefy zielone, żółte i czerwone.

Powiaty czerwone są to miejsca, w których wskaźnik nowych przypadków koronawirusa na 10 tys. osób przekroczy 12. Na żółto będą oznaczone powiaty, w których będzie on wynosił między 6 a 12. Natomiast na zielono powiaty, w których wskaźnik będzie niższy.

- Największe wzrosty odnotowujemy w konkretnie zlokalizowanych obszarach. To 19 powiatów w Polsce, na niemal 400. Chcemy tam wprowadzić pewne obostrzenia i rygory. Chcemy w miejscach, w których jest największy wzrost zakażeń, wprowadzić pewne obostrzenia i rygory. W powiatach, które mają nieco mniej zakażeń tj. żółtych rygory będą obowiązywać w mniejszym zakresie i mniejszym stopniu - powiedział Szumowski.

Na czerwono zostały oznaczone województwa: wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, śląskie, podkarpackie. W tzw. czerwonej strefie noszenie maseczek będzie obowiązkowe. Nakazem tym zostanie objętych dziewięć powiatów. W pozostałych 10 restrykcje będą łagodniejsze.

Minister zdrowia zaapelował do Polaków o poważne potraktowanie wprowadzonych obostrzeń.- Musimy się otrząsnąć. Jeśli nie chcemy, aby liczba zakażeń rosła, zachowajmy reżim sanitarny - powiedział. Przypomniał, że maski należy nosić w sklepach, komunikacji miejskiej. - Osoby, które nie mogą nosić maski np. z powodu niewydolności oddechowej, powinny zamienić ją na przyłbicę - wyjaśnił minister zdrowia.

Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty. Od 1 września będzie też obowiązek posiadania zaświadczenia od lekarza o czynnikach, które uniemożliwiają noszenie maseczek.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział podczas konferencji, że zostaną wprowadzone nowe wytyczne w sprawie wesel.

- Ograniczona zostanie liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, a w żółtej - do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel - powiedział Cieszyński.

Wiceminister zdrowia dodał, że nastąpi ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej do 50 proc. miejsc siedzących.

Będzie można korzystać z basenów, gdzie woda jest chlorowana i łatwiej zachować higienę. Natomiast chodzenie na siłownie będzie zabronione.

- Dzięki zaostrzeniu reżimu, chcemy sprawić, aby polska mapa była zielona - podsumował Cieszyński.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.