Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Koronawirus zagraża bardziej mężczyznom niż kobietom?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 maja 2020 11:13

Koronawirus zagraża bardziej mężczyznom niż kobietom? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Wyniki dużego europejskiego badania wykazały, że mężczyźni mają we krwi wyższy poziom enzymu „wykorzystywanego” przez koronawirusa do infekowania komórek. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego mężczyźni są bardziej podatni na zakażenie COVID-19.

Enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2) znajduje się w sercu, nerkach i innych narządach. Uważa się, że w COVID-19, chorobie układu oddechowego wywołanej przez SARS-CoV-2, odgrywa on kluczową rolę wrozwoju infekcji w płucach.


Badanie opublikowane w European Heart Journal potwierdziło również, że przepisywane pacjentom leki zwane inhibitorami ACE lub blokerami receptorów angiotensyny (ARB) nie prowadziły do wyższych stężeń ACE2 i dlatego nie powinny zwiększać ryzyka wystąpienia COVID-19 u osób je przyjmujących.


Inhibitory ACE i ARB są często zalecane chorym z zastoinową niewydolnością serca, cukrzycą lub chorobą nerek. Na świecie tego rodzaju terapie generują miliardy dolarów zysku ze sprzedaży. Adriaan Voors, profesor kardiologii w University Medical Center (UMC) Groningen w Holandii, powiedział że najnowsze odkrycia nie przemawiają za odstawieniem tych leków pacjentom z COVID-19.


Epidemia nowego koronawirusa zainfekowała ponad 4 miliony ludzi na całym świecie, a prawie 277 000 osób zmarło. Liczba zgonów i infekcji wskazuje, że mężczyźni częściej niż kobiety zapadają na tę chorobę i cierpią z powodu poważnych powikłań. Zespół profesora Voorsa zmierzył stężenie ACE2 w próbkach krwi pobranych od ponad 3500 pacjentów z niewydolnością serca z 11 krajów europejskich. Naukowcy rozpoczęli badanie przed pandemią koronawirusa, dlatego nie objęło ono pacjentów z COVID-19. Jednak, co ciekawe, gdy inne badania zaczęły wskazywać receptor na powierzchni komórek, ACE2, kluczowym w rozwoju koronawirusa, Voors i jego zespół zauważyli, że ich badania znacznie się pokrywają.


Iziah Sama, lekarz UMC Groningen, który współprowadził badanie twierdzi, że gdy tylko zaobserwowano, że jeden z najsilniejszych biomarkerów, ACE2, był znacznie wyższy u mężczyzn niż u kobiet, zdano sobie sprawę, że właśnie ta zależność może wyjaśniać dlaczego mężczyźni częściej umierają z powodu COVID-19 niż kobiety. Badacze podkreślają, że ACE2 znajduje się w płucach, sercu, nerkach, tkankach wyściełających naczynia krwionośne, a szczególnie w wysokich poziomach w jądrach.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Kuchar-WnZ-naziwsko
Wyszło na Zdrowie

Antyszczepionkowcy w pułapce algorytmu

18 kwietnia 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także