Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Krótsze terminy ważności paszportów covidowych. Co z dawką przypominającą?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 stycznia 2022 10:58

Krótsze terminy ważności paszportów covidowych. Co z dawką przypominającą? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Zmienia się ważność Unijnych Certfikatów COVID. Nowe przepisy wchodzą w życie już w lutym.
  • Ministerstwo Zdrowia po rekomendacji Rady Medycznej skraca ważność tzw. paszportów covidowych
  • Nowe zasady wystawiania Unijnych Certyfikatów Covidowych wchodzą w życie 1 lutego 2022 r.

Unijne Certyfiktay Covidowe, mające ułatwić podróżowanie po Europie, formalnie działają od 1 lipca 2021 r. Choć Polska obok Niemiec, Danii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Czech znalazła się w grupie 7 krajów, które były podłączone do unijnego systemu jako pierwsze (od czerwca ubiegłego roku), do tej pory nie wdrożono u nas skutecznego systemu ich weryfikacji. Początkowo certyfikat Certyfikat szczepienny miał być ważny rok. Dotyczyło to szczepienia w schemacie podstawowym. W listopadzie Ministerstwo Zdrowia w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej, wydłużyło ważność certyfikatów po trzeciej dawce szczepienia.

Opublikowano właśnie komunikat ministra zdrowia w sprawie zmian w sposobie wystawiania Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) dla osób zaszczepionych. Jakie zmiany?

Od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń. Minister zdrowia wydał komunikat w tej sprawie. Nowe wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

UCC po schemacie podstawowym

Od 1 lutego 2022 r. ważność UCC wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty zakończenia szczepienia w cyklu podstawowym.

UCC po dawce dodatkowej

Od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej.

Natomiast od 1 lutego 2022 r. ważność przedmiotowych certyfikatów zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową.

Dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca (podawana w celu osiągnięcia optymalnej ochrony).

UCC po dawce przypominającej

Od 1 lutego 2022 r. nastąpi zmiana ważności UCC.

UCC będą ważne przez okres 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej (aktualnie 360 dni). Jednocześnie ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym (te, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19) w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Źródło: MZ

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także