Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Londyn: Tymczasowy szpital w ogromnej hali ExCeL przyjął pierwszych pacjentów

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 8 kwietnia 2020 13:09

Londyn: Tymczasowy szpital w ogromnej hali ExCeL przyjął pierwszych pacjentów - Obrazek nagłówka
Źródło: Youtube
W szpitalu czeka 500 (docelowo - 4000) łóżek dla krytycznie chorych. Pracować ma w nim łącznie nawet do 16 tys. osób.

Pierwsi pacjenci zostali przyjęci do nowego szpitala w nocy z wtorku na środę. Szpital może pomieścić będzie mógł nawet 4000 chorych i każdemu z nich zapewnić respirator. Personel medyczny pracować ma w 12-godzinnych zmianach po 200 osób. Docelowa, łączna liczba wszystkich zaangażowanych pracowników ma sięgnąć 16 tysięcy (niektóre źródła podają liczbę 25 tys.).

Szpital powstał w niecałe dwa tygodnie w ogromnej hali centrum sportowo-wystawowego ExCeL. W ubiegły piątek uroczyście (choć zdalnie) otworzył go Książę Karol.

Osobiście w ceremonii udział wzięli m.in. szef resortu zdrowia Matt Hancock oraz podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa pacjentów i zapobiegania samobójstwom zdrowia Nadine Dorries. Oboje przeszli już infekcję koronawirusem i są zdrowi.

Tymczasowej lecznicy nadano nazwę NHS Nightingale Hospital London, pomimo, że w brytyjskiej stolicy istnieje już szpital o prawie identycznej nazwie (bez „NHS” z przodu).

Transmisję z ceremonii otwarcia można obejrzeć tutaj:

W brytyjskich media kilka dni temu pojawiły się pytania, czy budowa tak ogromnej tymczasowej placówki medycznej rzeczywiście okaże się potrzebna. Gdy zaczęła powstawać, prognozy epidemiologiczne wskazywały, że na początku kwietnia w innych londyńskich szpitalach nie będzie już miejsc, by leczyć ciężko chorych z COVID-19. Tymczasem obłożenie dedykowanych im oddziałów intensywnej terapii – wg informacji The Guardian – kilka nie temu nie przekraczało 75%.

Sam rzecznik nowego szpital przyznał, że miejsca w innych szpitalach cały czas są. – Dostępne są również możliwości leczenia w innych szpitalach w całym Londynie, co będzie uzupełnieniem opieki świadczonej w NHS Nightingale Hospital London – powiedział.

Podobnych szpitali powstaje na Wyspach kilka (Birmingham, Manchester, Glasgow, Harrogate, Belfast, Cardiff, Bristol). Pozostaje mieć nadzieję, że nie zdołają się zapełnić.

Źródła: The Independent / BBC / Daily Mail / The Telegraph

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.