Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Long covid może być poważnym problemem w Europie – ostrzega WHO

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 września 2022 08:47

Long covid może być poważnym problemem w Europie – ostrzega WHO - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Światowa Organizacja Zdrowia wzywa kraje europejskie do poważnego podejścia do opieki nad pacjentami, którzy przebyli chorobę Covid-19. Apeluje o inwestycje w badania i tworzenie planów rehabilitacji pocovidowej. Według naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, w pierwszych dwóch latach pandemii co najmniej 17 milionów osób w 53 państwach Europejskiego Regionu WHO mogło doświadczyć „long covid”.

Przeprowadzone przez naukowców modelowanie wykazało, że na powikłania pocovidowe dwukrotnie bardziej narażone są kobiety. Ryzyko drastycznie wzrasta u osób, które ciężko przechodziły Covid-19 i były hospitalizowane.

– Chociaż wciąż musimy się wiele nauczyć o „long covid”, a zwłaszcza o tym, jak prezentuje się w populacjach zaszczepionych i nieszczepionych oraz jak wpływa na reinfekcje, dane te podkreślają pilną potrzebę dalszych analiz, większych inwestycji, większego wsparcia i większej solidarności z tymi, którzy doświadczają tego stanu – mówi dr Hans Henri P. Kluge, Dyrektor Regionalny WHO Europa.

– Miliony ludzi w naszym regionie, w Europie i Azji Środkowej, cierpią na wyniszczające objawy wiele miesięcy po początkowej infekcji Covid-19. Nie mogą dalej cierpieć w milczeniu. Rządy i partnerzy w dziedzinie zdrowia muszą współpracować, aby znaleźć rozwiązania oparte na badaniach i dowodach – dodaje dyrektor.

Do objawów „long covid” zalicza się zmęczenie, duszność i dysfunkcje poznawcze, polegające m.in. na uczuciu splątania i problemach z pamięcią. Powikłania pocovidowe mogą znacznie wpływać na samopoczucie psychiczne. WHO Europa ogłosiła oficjalne partnerstwo z Long COVID Europe, zrzeszającą 19 stowarzyszeń pacjentów z siedzibą w państwach członkowskich w całym regionie europejskim.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

plansza-ocena__Pintal-Slimak-yt
4 lipca 2024
iStock-1319068178
3 lipca 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
27 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
RPO
17 kwietnia 2024