Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Long COVID najczęstszy u kobiet w średnim wieku

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 30 marca 2021 12:53

Long COVID najczęstszy u kobiet w średnim wieku - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Kobiety w średnim wieku, które były hospitalizowane z powodu COVID-19 są bardziej narażone na występowanie długotrwałych, wyniszczających skutków choroby takich jak: zmęczenie, duszność, ból mięśni, depresja i tzw. „mgła mózgowa”.

Jak wskazuje badanie PHOSP-COVID 7 na 10 pacjentów przyjętych do szpitala z COVID-19 zgłaszało różne niepokojące objawy nawet pięć miesięcy po wypisaniu ze szpitala, a objawy te występowały częściej u kobiet w wieku 40-60 lat. Tylko 29% z 1077 badanych pacjentów czuło, że w pełni wyzdrowiało. Ponad jedna czwarta miała klinicznie istotne objawy lęku i depresji, 12% miało objawy zespołu stresu pourazowego, 17% miało łagodne zaburzenia poznawcze, 46% miało niższą sprawność fizyczną niż grupa kontrolna. Występowanie dwóch lub więcej chorób współistniejących i otrzymywanie wentylacji mechanicznej dodatkowo zwiększało ryzyko pojawienia się long covid. Przebycie zakażenia SARS-CoV-2 i jego następstwa wpływało także na powrót pacjentów do obowiązków służbowych. Przed przyjęciem do szpitala 68% pacjentów pracowało w pełnym wymiarze godzin, ale 18% z nich nie wróciło do pracy, a 19% musiało zmienić sposób pracy z powodu długotrwałych skutków choroby.

Drugie, mniejsze badanie przeprowadzone przez International Severe Acute Respiratory and New Infections Consortium (ISARIC), wykazało, że kobiety poniżej 50 roku życia były pięć razy mniej skłonne do zgłaszania poczucia całkowitego wyzdrowienia, dwa razy częściej zgłaszały zmęczenie, siedem razy częściej miały zadyszki. Ponad połowa z 327 ocenianych w tym badaniu pacjentów nie czuła, że w pełni wyzdrowiała siedem miesięcy po wypisie ze szpitala.

Chris Brightling, profesor pulmonologii na Uniwersytecie w Leicester i nadzorujący badanie PHOSP-COVID, spekulował, że różnice w odpowiedzi immunologicznej związane z płcią mogą być odpowiedzialne za częstsze występowanie long covid u kobiet podkreślając, że choroby autoimmunologiczne także występują częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Źródło: https://www.bmj.com/content/372/bmj.n829

Tematy

long covid

Podobne artykuły

iStock-1354450471
27 października 2022
iStock-1171126210

Nowe oblicze zakrzepicy

12 października 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.