Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Long COVID u dzieci? Tak, ale…

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 5 sierpnia 2021 10:03

Long COVID u dzieci? Tak, ale… - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Naukowcy z King’s College London (KCL) przeanalizowali dane 250 tys. dzieci w wieku 5–17 lat zbierane w okresie od marca 2020 do lutego 2021 r. za pomocą aplikacji ZOE COVID Symptom Study. Do jakich wniosków doszli?

Brytyjscy badacze stwierdzili, że mniej niż jedno na 20 dzieci z objawowym COVID-19 doświadczyło dolegliwości trwających dłużej niż cztery tygodnie. Prawie wszystkie dzieci w pełni wyzdrowiały w czasie maksymalnie ośmiu tygodni.

Spośród uwzględnionych w analizie dzieci – 1734 dzieci miało wyraźny punkt początkowy i końcowy objawów oraz pozytywny wynik testu PCR. Pozwoliło to naukowcom określić czas trwania choroby z uwzględnieniem nawrotu niektórych objawów.

Choroba trwała średnio pięć dni u młodszych dzieci (w wieku 5–11 lat) i siedem dni u dzieci w wieku 12–17 lat. Mniej niż jedno dziecko na 20 (4,4%) doświadczało objawów przez cztery tygodnie lub dłużej, podczas gdy tylko u jednego na pięćdziesiąt (1,8%) objawy trwały dłużej niż osiem tygodni.

Ten sam zespół badaczy wcześniej przeanalizował dane z aplikacji ZOE COVID Symptom Study dotyczące osób dorosłych, wykazując, że około jeden na siedmiu chorych doświadczał objawów COVID-19 trwających cztery tygodnie, podczas gdy jeden na 20 chorował przez osiem tygodni lub dłużej.

Warto przeczytać

LONG COVID

– Z innych badań wiemy, że wiele dzieci zarażonych koronawirusem nie wykazuje żadnych objawów. Teraz wiemy też, że te, które objawy mają, prawdopodobnie nie będą odczuwać długotrwałych skutków COVID-19. Niewielki odsetek dzieci choruje dłużej, ale i one z czasem zwykle wracają do zdrowia – podsumowuje główna autorka badania, prof. Emma Duncan z KCL School of Life Course Sciences.

Źródło: Lancet Child and Adolescent Health / PharmaTimes

Tematy

long covid

Podobne artykuły

iStock-1354450471
27 października 2022
iStock-1171126210

Nowe oblicze zakrzepicy

12 października 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.