Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Medycyna personalizowana daje szanse na racjonalizację wydatków

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 16 lutego 2017 09:15

Medycyna personalizowana daje szanse na racjonalizację wydatków - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
O zaletach medycyny personalizowanej z prof. Zbigniewem Gaciongiem, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM w Warszawie rozmawia Iwona Schymalla.

Jakie szanse dla pacjentów z chorobami serca daje rozwój medycyny personalizowanej?

Medycyna personalizowana daje szanse każdemu pacjentowi. Bez wątpienia każdy człowiek chciałby być jako wyjątkowy pacjent. I rzeczywiście tak jest, bo różnimy się i inaczej odpowiadamy na leki, przebieg poszczególnych chorób, różnimy się rokowaniem. W tej chwili, w wielu przypadkach, jesteśmy w stanie określić czy dany lek albo metoda terapii u pacjenta będzie skuteczna lub nie da korzystnych efektów, a nawet może doprowadzić do powikłań. Tym zajmuje się medycyna personalizowana, czyli dobranie terapii odpowiednio do zróżnicowania chorych. Patrzymy więc i na choroby, które mimo że wyglądają bardzo podobnie, to mogą się bardzo różnić. Ta zasada jest już wykorzystywana w onkologii, gdzie dokładna analiza genetyczna rodzaju mutacji w guzie pozwala wybrać terapię celowaną, bardzo skuteczną w wybranych grupach chorych. Możemy również znaleźć różnice u chorych, które powodują, że np. lek jest inaczej metabolizowany, czyli może u pacjenta nie działać np. w chorobach układu krążenia. To ma znaczenie w przypadku leków przeciwpłytkowych. Te najbardziej popularne wymagają najpierw przemiany w wątrobie do aktywnej formy, i znajomość tempa metabolizmu uwarunkowanego genetycznie może określić czy wymagana jest większa dawka leku czy może zastąpienie innym preparatem niepodlegającym takiej zmienności.

W tym roku II Forum Medycyny Personalizowanej odbywa się w Krakowie 27 marca. W tym roku Kongres skupi się na aspekcie ekonomicznym – patrzymy jakie korzyści szersze, może przynieść teraz w Polsce stosowanie medycyny personalizowanej. Czy to dla lekarza ważny aspekt tego problemu?

Na szczęście w Polsce od jakiegoś czasu zauważyliśmy, że leczenie w kosztuje. W związku z tym należy odpowiednio racjonalizować nasze wydatki, tak by uzyskać maksymalne korzyści. W żadnym kraju na świecie nie wystarcza pieniędzy na opiekę medyczną. Medycyna personalizowana daje szanse na racjonalizację wydatków i skierowanie niejednokrotnie dużych funduszy do tej grupy pacjentów, która odniesie z tego korzyść. Wydaje się, że dla regulatorów, płatnika, Agencji Oceny Technologii Medycznych i NFZ jest niezwykle istotnym, by ocenić terapie pod kątem ich skuteczności w tym efektywno-kosztowej, zaleźć takie kryteria (tym zajmuje się medycyna personalizowana), które pozwolą na zwiększenie korzyści z każdej wydanej złotówki.

Szczegółowy program Forum Medycyny Personalizowanej na stronie:  www.medycynapersonalizowana.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.