Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Minister zdrowia: Trzecia fala pandemii już w Polsce

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 lutego 2021 12:24

Minister zdrowia: Trzecia fala pandemii już w Polsce - Obrazek nagłówka

W piątek o godz. 15. odbyła się konferencja prasowa szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, oraz rzecznika rządu Piotra Mullera.

Michał Dworczyk:

Mamy ponad 2,5 mln wykonanych szczepień, z czego ponad 1,69 mln to szczepienia 1. dawką. Te dane potwierdzają, że trzymamy się założonego scenariusza, czyli 3 mln szczepień do końca 1. kwartału.

Od kilku dni Polska zajmuje 1. miejsce, jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób w populacji w UE. Przy tej okazji, podziękowanie należy się personelowi medycznemu, który pracuje w ponad 6 tys. punktów szczepień.

Odnotowaliśmy tylko 2 364 niepożądane odczyny poszczepienne. Warto podkreślić, że ponad 84 proc. to NOP o charakterze łagodnym, 15 proc. o charakterze poważnym i 0,7 proc. o charakterze ciężkim. Każdy taki przypadek jest analizowany.

Ograniczenie dostaw i zmiany harmonogramu, które wprowadzają producenci szczepionek, są trudne. Mimo to, jesteśmy w lepszej sytuacji niż niektóre kraje, bo możemy prowadzić szczepienia w sposób płynny.

Początkowo mieliśmy deklarowane 14 mln dawek szczepionki do końca 1. kwartału, następnie liczba ta spadła do poniżej 6 mln, ostatnio wzrosła do nieco pow. 8 mln. Elastyczną logistyką staramy się minimalizować problemy w punktach szczepień.

Dziś aktualna liczba szczepionek dostarczonych w 1. kwartale to ponad 8 mln. Jeżeli producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, będzie to oznaczało, że możemy zaszczepić więcej niż 3 mln osób w 1. kwartale.

Do 7 marca chcemy zakończyć szczepienia nauczycieli. Od 7 marca rozpoczniemy szczepienia uzupełniające kadry medycznej. Grupa 0 będzie szczepiona, zgodnie z wytycznymi, szczepionką AstraZeneca.

15 marca rozpoczniemy szczepienia osób przewlekle chorych, czyli grupy 1b. W ok. tydzień powinniśmy zaszczepić całą tę grupę. Zgodnie z wytycznymi, będzie ona szczepiona szczepionkami Pfizera i Moderny.

Adam Niedzielski:

Trzecia fala pandemii już jest w Polsce. Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że to nie jest pytanie z kategorii: czy ona jest, czy się pojawi. Tylko, jakie rozmiary osiągnie w najbliższej przyszłości.

Widzimy przyrost nowych zakażeń. Mamy pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej w Polsce. Przypadek pochodzi z okolic Suwałk. Mutacja brytyjska i południowoafrykańska będzie wpływała na przyspieszenie procesów pandemicznych.

Skala przyrostu zachorowań zależy od nas. Musimy przestrzegać dyscypliny społecznej. Od nas zależy, gdzie znajdzie się szczyt trzeciej fali.

Przypomnijmy:

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacja dot. koronawirusa: Mamy 8 777 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (1427),
śląskiego (829),
pomorskiego (787),
warmińsko-mazurskiego (732),
wielkopolskiego (676),
kujawsko-pomorskiego (601),
dolnośląskiego (554),
małopolskiego (548),
łódzkiego (495),
podkarpackiego (464),
zachodniopomorskiego (346),
lubelskiego (328),
lubuskiego (299),
podlaskiego (271),
świętokrzyskiego (142),
opolskiego (122).
156 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarły 43 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 198 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 1 623 218/41 823 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródło: MZ

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także