Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ministerstwo Zdrowia w 2016 r. planuje rozszerzenie pakietu onkologicznego. O co?

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 2 lutego 2015 13:20

Ministerstwo Zdrowia w 2016 r. planuje rozszerzenie pakietu onkologicznego. O co? - Obrazek nagłówka
Co się zmieni w pakiecie onkologicznym w 2016 r.? Ministerstwo planuje poszerzenie pakietu.

MZ_NOWE

Co się zmieni w pakiecie onkologicznym w 2016 r.? Ministerstwo planuje poszerzenie pakietu.

Ministerstwo Zdrowia pominęło w pakiecie onkologicznym hospicja. Jak się okazuje celowo…

Podczas Sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister Piotr Warczyński przekonywał, że Ministerstwo planuje stworzenie kolejnych pakietów, które tym razem obejmą chorych leczonych w hospicjach. Jednocześnie Warczyński przekonywał posłów, że opieka paliatywna i hospicyjna celowo nie została uwzględniona w pakiecie onkologicznym. Bo pakiet dotyczy medycyny naprawczej, a nie osób w ostatnim okresie swojego życia. - Pakiet onkologiczny został zaprojektowany w celu szybkiego wykrywania i podjęcia jak najszybszego i jednocześnie kompleksowego leczenia przyczynowego, czyli zastosowania jak najbardziej aktualnych osiągnięć medycyny naprawczej – powiedział podczas Sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister Piotr Warczyński.

Minister powiedział również, że w resorcie trwają prace nad stworzeniem rozwiązań dla hospicjów. Również Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uaktualnia wycenę świadczeń także hospicyjnych.

Potwierdza to pismo z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ skierowane do pacjentki Anny Kleszcz, która od lat walczy o poprawę standardów leczenia bólu w Polsce. W piśmie napisano, że przeżywalność pacjentów onkologicznych jest uzależniona przede wszystkim od jak najszybszego wykrycia nowotworu złośliwego, ponieważ szybkie podjęcie leczenia daje szansę na pełne wyleczenie. Dlatego celem pakietu onkologicznego jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na konsultacje i diagnostykę oraz jak najszybsze wdrożenie ukierunkowanego, nielimitowanego leczenia onkologicznego. Ponieważ opieka paliatywna ukierunkowana jest na poprawę jakości życia i niesienie ulgi w cierpieniu nie stanowi zdaniem MZ elementu składowego leczenia radykalnego  nowotworów złośliwych. Dlatego opieka paliatywna nie została uwzględniona w pakiecie onkologicznym.

Resort zdrowia poinformował, że w 2016 r. planowane jest rozszerzenie pakietu onkologicznego o zakres opieki paliatywnej oraz hospicjów.

Jednocześnie Ministerstwo zapowiedziało, że w pierwszej połowie 2015 r. zostanie przeprowadzona ankieta, która pozwoli na ocenę leczenia bólu w polskich szpitalach. Ankieta przygotowywana jest we współpracy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i Polskim Towarzystwem Badania Bólu.

Z uwagi na deklaracje  podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego z czerwca 2014 w sprawie zasięgnięcia opinii NFZ w sprawie możliwości wprowadzenia oceny skuteczności leczenia bólu jako elementu oceny ofert świadczeniodawców przy kontraktowaniu Anna Kleszcz  zwróciła się do MZ odnośnie stanowiska NFZ w przedmiotowej sprawie. Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że NFZ rankinguje posiadanie przez poradnie leczenia bólu certyfikatu wydawanego przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu .

Jednocześnie MZ poinformowało,  że z dniem  1 stycznia 2016 r. minister zdrowia  w drodze rozporządzenia określi szczegółowe kryteria wyboru ofert, w podziale na poszczególne zakresy lub rodzaje świadczeń opieki zdrowotnej, kierując się interesem świadczeniobiorców oraz koniecznością zapewnienia prawidłowego przebiegu porównania ofert w toku postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Czytaj także: Jakie są zarobki w firmach farmaceutycznych?

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także