Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MZ zapewnia, że program prokreacyjny działa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 czerwca 2017 07:42

MZ zapewnia, że program prokreacyjny działa - Obrazek nagłówka
Fot. J. Sielski
Tym samym resort odpowiedział na artykuł „Prokreacja narodowa według PiS tylko na papierze. Szpital przy Polnej nie przyjął żadnej pary”, który został opublikowany w "Gazecie Wyborczej".

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia w artykule przede wszystkim brakuje informacji o podstawowych zasadach realizacji Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego. Artykuł sugeruje, że minister zdrowia nie wywiązuje się ze zobowiązań finansowych wobec ośrodków referencyjnych i zalega ze sfinansowaniem zrealizowanych zadań. Jest to nieprawda. Wszystkie faktury i pozostała dokumentacja finansowo-księgowa przekazywana do Ministerstwa Zdrowia za zadania wykonane w ramach programu jest rozliczana, a wynagrodzenie jest przekazywane realizatorom.

Obecnie ośrodki referencyjne są na etapie modernizacji i zakupu sprzętu. Harmonogram realizowanych inwestycji budowlanych i dotyczących zakupionego sprzętu zaproponowali oferenci (w postępowaniu konkursowym). Minister zdrowia nie zmusza realizatorów do zakupów i modernizacji wbrew ich woli, wbrew planom inwestycyjnym oraz wbrew terminom związanym np. z koniecznością uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Aby zakupić sprzęt medyczny i zrealizować prace budowlane, placówki muszą przeprowadzić przetargi nieograniczone. Jest to czasochłonne.
Ministerstwo zapewnia, że realizuje program zgodnie z harmonogramem. Program zakłada, że pacjenci będą przyjmowani, kiedy ośrodki referencyjne uzupełnią wyposażenie o niezbędny sprzęt zakupiony w ramach programu i zakończą prace budowlane. Inne programy polityki zdrowotnej ministra zdrowia, które dotyczą inwestycji, też zakładają, że sprzęt może być wykorzystywany do udzielania świadczeń, ale najpierw trzeba go zakupić, zainstalować i oddać do użytku.

Wydźwięk artykułu może wynikać z niezrozumienia zasad realizacji programu. Zaplanowaliśmy go na wiele lat. Zatem oczekiwania, że wszystkie zadania zostaną zrealizowane w czasie krótszym niż rok jego trwania, są całkowicie bezzasadne.

Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego jest, zgodnie ze swoją nazwą, ukierunkowany na ochronę zdrowia prokreacyjnego – poprzez zapewnienie kompleksowej diagnostyki dla par, a nie finansowanie określonej metody.

W ramach programu powstaną ośrodki referencyjne, które zapewnią dostęp do kompleksowej diagnostyki i leczenia niepłodności. Jest skierowany do par, które mają problem z płodnością.

Realizowane inwestycje pozwolą stworzyć fundament systemu ochrony zdrowia prokreacyjnego.

Również po zakończeniu realizacji programu nowy sprzęt oraz zmodernizowane pomieszczenia będą dostępne dla pacjentów, którzy mają problem z płodnością, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Źródło: mz.gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.