Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Narodowa Strategia Onkologiczna: gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 lipca 2022 08:45

Narodowa Strategia Onkologiczna: gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W środę odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, podczas której wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił sprawozdanie z realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej za rok 2021. Posłowie pytali, między innymi, kiedy zostaną wprowadzone bezpłatne szczepienia przeciw HPV, czyli o realizację obietnic złożonych cztery lata temu.

Waldemar Kraska przypomniał, że Narodowa Strategia Onkologiczna to program, któremu rząd zapewnił odpowiednie finansowanie – przez dekadę 2020-2030 będzie to ponad 5 mld zł. Wiceminister podkreślał, że choć realizacja założeń NSO w ubiegłym roku była utrudniona ze względu na epidemię COVID-19, to dzięki zaangażowaniu i mobilizacji podmiotów, które realizują założenia NSO, udało się wprowadzać w życie kolejne zapisy strategii.

I tak w maju weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia ws. lekarskiego egzaminu końcowego i lekarskiego dentystycznego egzaminu końcowego, w którym zwiększono pulę pytań z dziedziny onkologii. – Rozpoczęliśmy też prace nad nowelizacją standardów kształcenia na kierunkach lekarskim i lekarsko dentystycznym, gwarantujący zdobycie umiejętności związanych z profilaktyką onkologiczną i wczesnym wykrywaniem nowotworów złośliwych oraz opieką nad osobami, które są w trakcie lub po zakończonym leczeniu onkologicznym - powiedział Waldemar Kraska. Rozpoczęto prace nad zmianą programów specjalizacyjnych w dziedzinach onkologicznych oraz medycyny rodzinnej i medycyny pracy, by osiągnąć dostosowanie wiedzy i umiejętności lekarzy do aktualnych wytycznych światowych w diagnostyce, profilaktyce i leczeniu. Ministerstwo promuje też wybór specjalizacji onkologicznych wśród młodych lekarzy.

– Wprowadzono do refundacji szczepionkę przeciwko HPV oraz przygotowano projekt rozwiązań legislacyjnych, pozwalających na rozpoczęcie szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) - zaznaczył Waldemar Kraska. Szczepionka jest objęta refundacją od listopada, i – jak zapewniał Kraska – „trwają prace, aby została włączona do kalendarza szczepień jako szczepionka bezpłatna. Myślę, że to się w tym roku uda i to wprowadzimy”. Posłowie przypominali jednak, że termin wprowadzenia bezpłatnych szczepień był już wyznaczany wielokrotnie, a dopóki się tego nie uda zrobić, trudno liczyć na widoczne efekty szczepień.

Ważnym elementem NSO jest prewencja wtórna. W jej ramach wprowadzono „Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe”. – Na ten cel przeznaczyliśmy ponad 28 mln zł. Objęliśmy opieką 27 tys. pacjentów - powiedział wiceminister zdrowia. W 2021 r. wykonano także 96 tys. kolonoskopii w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego, na kwotę 59 mln zł. Wprowadzono także pilotaż testu FIT na krew utajoną w kale, do którego włączono ponad 2 tys. osób, zaś w Ogólnopolskim Programie Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej wykonano ponad 2 tys. badań. Ministerstwo planuje też zmiany w programie profilaktyki raka piersi. Chodzi o to, by badania wykonywane w różnych miejscach, przez różne podmioty były wystandaryzowane. – Badanie musi być wykonane w sposób prawidłowy, bo niejednokrotnie od tego zależy dalsze decyzje dotyczące postępowania. Staramy się stawiać na jakość tych badań – tłumaczył Kraska, anonsując również zmianę wyceny badań.

Dużą zmianą, z punktu widzenia już chorujących na nowotwory pacjentów było poszerzenie opcji terapeutycznych przez objęcie refundacją innowacyjnych terapii lekowych. Uruchomiono też, jak wyliczał wiceszef resortu zdrowia, konkursy na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze onkologii.

– Naszym celem jest, aby każdy pacjent niezależnie od miejsca zamieszkania miał taki sam dostęp do terapii onkologicznej. Dlatego przeznaczyliśmy 280 mln zł na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia nowotworów – przypomniał Kraska.

Resort zdrowia zakłada, że do końca trzeciego kwartału Sejm uchwali ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej (w tej chwili nad projektem trwają jeszcze prace w rządzie). To pozwoli wdrożyć rozwiązania, które w tej chwili funkcjonują w ramach pilotażu w województwach dolnośląskim, świętokrzyskim, podlaskim i pomorskim. Zgodnie z planem 1 stycznia 2023 r. sieć ma objąć cały kraj. – Jest dużo małych kroków, które zostały wykonane. Brakuje nam flagowych projektów. Jednym z nich jest Narodowy Portal Onkologiczny, który jest realizowany zgodnie z planem – mówił prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. W jego ocenie, fakt że mimo pandemii udało się zrealizować założone cele w około dwóch trzecich, można uznać za sukces.

Prof. Piotr Rutkowski przypomniał, że przez pół roku nie funkcjonował program profilaktyki w kierunku raka jelita grubego, zapewnił jednak, że w tej chwili jest on już dostępny i będzie zmodyfikowany o kryteria jakościowe.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także