Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Narodowy Instytut Wolności wspiera ruch antyszczepionkowy?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 maja 2021 14:32

Narodowy Instytut Wolności wspiera ruch antyszczepionkowy?
 - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

21 maja 2021 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie finansowania ze środków publicznych instytucji rozpowszechniających nieprawdziwe i nierzetelne informacje dotyczące pandemii. Poniżej zamieszczamy jego treść.

"Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z oburzeniem odnotowuje fakt, iż ze środków publicznych przyznanych przez Narodowy Instytut Wolności – agencję wykonawczą powołaną ustawą z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego finansowana jest działalność portalu internetowego, na którym publikowane są treści podważające słuszność opartych na aktualnej wiedzy medycznej działań mających na celu opanowanie pandemii a także podważające zagrożenie jakie stanowi ono dla zdrowia i życia.

Narodowy Instytut Wolności, jak wynika z ustawy, ma realizować działania na rzecz wspierania rozwoju wspólnoty obywatelskiej i społeczeństwa obywatelskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności przez zwiększanie instytucjonalnej sprawności organizacji pozarządowych oraz innych zorganizowanych form społeczeństwa obywatelskiego, ich niezależności oraz profesjonalizmu, przy jednoczesnym zachowaniu ich obywatelskiego charakteru. To zdumiewające, że agencja państwowa tak szczodrze wspiera portal, którego działalność wpisuje się w szeroko rozumiany nurt antyszczepionkowy rozpowszechniających fakenewsy i kontestujący podejmowane na całym świecie działania w walce z pandemią. Tego rodzaju działalność publicystyczna, obniżająca zaufanie do najlepszej znanej obecnie nauce metody opanowania pandemii tj. szczepień ochronnych, trudno nazwać działalnością na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Przeznaczanie środków publicznych na wspieranie tego rodzaju działalności w czasie, kiedy polscy przedsiębiorcy dotknięci wprowadzonymi lockdown-ami nadal czekają na wsparcie, kiedy system ochrony zdrowia balansuje na granicy wydolności jest niezrozumiałe.

Źródło: NIL

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.