Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Narodowy program szczepień przeciw SARS-CoV-2 - co trzeba wiedzieć

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 grudnia 2020 16:08

Narodowy program szczepień przeciw SARS-CoV-2 - co trzeba wiedzieć - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Na wtorkowej konferencji prasowej rząd przedstawił projekt strategii realizacji narodowego programu szczepień przeciw SARS-CoV-2. - Naszym celem jest przeprowadzenie w 2021 programu szczepień, który pozwoli nam uzyskać odporność populacji - mówił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

- Przygotowaliśmy projekt dokumentu, który szczegółowo opisuje wszystkie procesy programu. Naszym celem jest przede wszystkim dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, musi być ich w wystarczającej ilości i muszą one być darmowe i dobrowolne. Tę operację musimy wykonać w jak najkrótszym możliwym czasie, tak by to było jednocześnie bezpieczne – podkreślał Dworczyk.

Strategia szczepień liczy 34 strony i osiem merytorycznych rozdziałów, plus wprowadzenie. Została już opublikowana na stronach rządowych i tym samym rozpoczął się proces konsultacji. Uwagi do projektu będzie można nadsyłać do soboty 12 grudnia do godziny 10.00. We wtorek 15 grudnia rząd ma przyjąć strategię w formie uchwały. - Te konsultacje są niezwykle ważne po to, aby ten dokument przyjąć w duchu narodowej zgody. Być może to są górnolotnie brzmiące słowa, ale tak właśnie powinno być. Ta sprawa nie ma barw politycznych, nie powinna nikogo dzielić, jest ona niezwykle istotna dla nas wszystkich - uznał minister Dworczyk.

Michał Dworczyk zapowiedział również, że odbędą się konsultacje na spotkaniach z różnymi środowiskami, nie tylko medycznymi, ale także samorządowymi, politycznymi i eksperckimi. Jeszcze we wtorek dokument będzie prezentowany w czasie posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że państwo bierze na sobie pełną odpowiedzialność za monitorowanie tego, co będzie się działo z osobami zaszczepionymi. Monitorowanie oznacza również stworzenie całego systemu zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych. - Wszystkie te informacje będą gromadzone centralnie i będą jawne na poziomie statystyk - zapewnił. Będzie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych, który będziemy również wykorzystywali do promowania czy umożliwienia osobom zaszczepionym funkcjonowania na zasadzie ozdrowieńca - mówił minister zdrowia.

Zaszczepienie się, jak mówił minister, będzie niosło benefity wynikające ze statusu ozdrowieńca/osoby zaszczepionej. To, przede wszystkim brak konieczności odbywania kwarantanny, zarówno po kontakcie z zakażonym jak i po powrocie zza granicy, z kraju podwyższonego ryzyka. Osoby te nie będą też uwzględniane w limitach w ramach domowych przyjęć czy spotkań. Minister zdrowia mówił, że to pakiet minimum, a inne benefity są możliwe po przeanalizowaniu charakterystyk poszczególnych produktów (chodzi m.in. o zwolnienie z obowiązku stosowania maseczek, o czym wspominał minister Dworczyk, ale ta zapowiedź wywołała krytykę ekspertów, którzy podkreślają, że jeszcze nie wiadomo, czy szczepionka chroni przed zakażeniem, czy wyłącznie przed ciężkim przebiegiem zakażenia).

Niedzielski tłumaczył również, że kwestie ewentualnej odpowiedzialności cywilnej i karnej – za ewentualne wystąpienie poważnych skutków ubocznych szczepień – być może jeszcze zostaną doprecyzowane. - Umowa zawierana przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami, odpowiedzialność cywilną za wszelkie zdarzenia niepożądane ceduje bezpośrednio na państwa członkowskie. Skarb Państwa i tak jest gwarantem odpowiedzialności cywilnej w tym zakresie, na tym etapie analizy prawnej nie wymaga to dodatkowego uregulowania – powiedział. Natomiast wprowadzona w jednej z ustaw covidowych klauzula dobrego Samarytanina wystarczająco chroni lekarzy, kwalifikujących pacjentów do szczepień, przed ewentualną odpowiedzialnością karną.

Prof. Andrzej Horban, przewodniczący Rady Medycznej przy premierze i konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych podkreślał, że szczepionki chroniące przed COVID-19 są bezpieczne. - Trudno kogoś przekonywać do oczywistości, jaką są szczepionki chroniące nas przed tym wirusem. Dla ludzi starszych wystarczającą zachętą powinno być to, że się ochronią przed chorobą, a często też przed śmiercią; dla młodszych, że nie będą zarażali swoich rodziców i dziadków, co pozwoli im długo cieszyć się swoją rodziną – mówił.

Rząd jednak planuje kampanię informacyjną i chce przekonywać ogół społeczeństwa i poszczególne grupy społeczne i zawodowe. - Będziemy starali się trafiać do rozumu i serca. Uruchamiamy bazę wiedzy, która będzie służyła rozwiewaniu wszelkich wątpliwości - zapowiedział Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych. W ramach tej kampanii ma być uruchomiony specjalny serwis internetowy. Uruchomiona zostanie również infolinia, gdzie również będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące szczepień.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także