Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Niższy ryczałt spowoduje ograniczenie liczby oferowanych usług

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 lutego 2018 16:21

Niższy ryczałt spowoduje ograniczenie liczby oferowanych usług - Obrazek nagłówka
Pixabay
O konsekwencjach związanych z niewykonaniem przez szpitale ryczałtu opowiada w rozmowie z Medexpressem Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Dlaczego szpitale wojewódzkie i powiatowe, szczególnie na Mazowszu, Śląsku i Podlasiu mają problem z wykonaniem ryczałtu?

Największy problem z wykonaniem ryczałtu mają mniejsze szpitale samorządowe z niewielką liczbą oddziałów oraz te, które mają w swoim otoczeniu dużą i silną konkurencję. Mimo, że dyrektorzy szpitali działających w sieci, mają możliwość przesuwania pomiędzy oddziałami środków gwarantowanych w ryczałcie, to jednak w kilku miejscach w Polsce całego ryczałtu nie udało się im wykorzystać. Z kolei najmniej tego typu kłopotów mają największe szpitale, które oferują kompleksowość usług i m.in. przejęły większość pacjentów leczonych do tej pory w szpitalach, które nie znalazły się w sieci.

Wprowadzenie ustawy o sieci szpitali było jednym z elementów działań ukierunkowanych na konsolidację potencjału szpitalnego i preferowania podmiotów leczniczych o szerokim zakresie działania…

Jedną z przyczyn tej sytuacji są braki kadrowe w szpitalach. Chodzi o to, że w dużym podmiocie potencjał może być lepiej wykorzystywany. Im większy podmiot, tym większy kontrakt. W związku z tym można wykonywać więcej, efektywniejszych procedur Większe podmioty lecznicze mają lepsze warunki do wykorzystania ryczałtu, mogąc elastycznie przenosić środki do bardziej obłożnych oddziałów.


Dlaczego, choć szpitale na Mazowszu, Śląsku i Podlasiu są bardzo zaludnione i mają zapotrzebowanie na świadczenia, to nie wykonały ryczałtu?

Mamy w Polsce ogromne zróżnicowanie regionalne. Są województwa, w których szpitale „pierwszego kontaktu”, czyli te najbliżej pacjenta: miejskie i powiatowe są niewielkie. Zakwalifikowane zostały one do I kategorii szpitali (mają kilka oddziałów, główne tych podstawowych: pediatryczny, chirurgiczny, położniczo-ginekologiczny i wewnętrzny). Według mnie nie są to gorsze szpitale, lecz po prostu mają mniejszy potencjał instytucjonalny.
Przykładowo na Podlasiu spośród 23 szpitali działających w sieci, aż 15 zakwalifikowano do I kategorii. Są dobrze zarządzane i dobrze leczą, ale mają słabszą pozycję w rozmowach z NFZ.
Podobna sytuacja jest w województwach: lubuskim, warmińsko – mazurskim i zachodniopomorskim. Zgoła inaczej jest np. w Małopolsce, gdzie szpitale samorządowe mają większy potencjał. 11 spośród nich zakwalifikowano do I kategorii oraz aż 12 do II kategorii szpitali (mają kilkanaście oddziałów i kontrakty z NFZ na poziomie kilkudziesięciu milionów. Podobny model szpitali funkcjonuje w województwach: łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim.

Tak różne modele szpitali przekładają się na ich bieżącą działalność i sytuację ekonomiczną, w tym wysokość ryczałtu i jego wykorzystanie…

Prowadzę od wielu lat badana dotyczące nakładów na funkcjonowanie lecznictwo szpitalne w poszczególnych województwach. W tym zakresie także widoczne są ogromne różnice regionalne. Tytułem przykładu: od 2005 roku na Śląsku i w Wielkopolsce udział nakładów na szpitale w całości wydatków na leczenie pacjentów wzrósł o 3 proc., a w województwach kujawsko – pomorskim i zachodniopomorskim o 9 proc.

Jakie konsekwencje poniosą szpitale w związku z niewykonaniem ryczałtu?

Niestety, głównie z powodu zagrożenia otrzymania niższego ryczałtu, przełoży się to na ich sytuację w przyszłości,. Dziś przy niskich nakładach z środków publicznych na system ochrony zdrowia, strategia zachowania co najmniej dotychczasowego potencjału ekonomicznego, nie jest defensywną.

Na jakie zagrożenia narażeni są pacjenci w związku niewykonaniem ryczałtu przez szpitale?

Myślę, że jedyną trudnością dla pacjentów może być ograniczenie dostępności terytorialnej do usług, bowiem niższy ryczałt spowoduje ograniczenie liczby oferowanych usług.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także