Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Nowy oddział w Narodowym Instytucie Kardiologii

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 6 października 2022 12:17

Nowy oddział w Narodowym Instytucie Kardiologii - Obrazek nagłówka
fot. NIKard
Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca został otwarty w Narodowym Instytucie Kardiologii. Będą w nim leczeni pacjenci z ciężką postacią niewydolności serca. Rocznie może ich być nawet dwustu. Uruchomienie nowego oddziału to ostatni etap kilkuletniej inwestycji, w ramach której powstało m.in. Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii.

Na oddziale znajduje się dziewięć wysokospecjalistycznych stanowisk, na których możliwe jest prowadzenie terapii z wykorzystaniem respiratorów, leczenia nerkozastępczego oraz odpowiednio dobranej terapii dożylnej. Nadzów nad pacjentami sprawowany jest z wykorzystaniem zarówno stacjonarnych systemów do monitorowania (kardiomonitorów), jak i przenośnych nadajników telemetrycznych.

– Leczenie na tym oddziale dotyczy grupy pacjentów, u których rutynowe postępowanie, związane choćby z tradycyjną farmakoterapią, jest niewystarczające. To pacjenci znajdujący się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, dla których transplantacja serca bądź wszczepienie układu wspomagającego jego pracę często pozostaje ostatnią deską ratunku – mówi prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

Jak podkreśla David Fischel prezes amerykańskiej firmy Stereotaxis, dostarczającej szpitalowi technologię robotyczną, wspomagającą lekarzy podczas zabiegu ablacji podłoża arytmii serca, ponad 2 miliony mieszkańców Polski cierpi z powodu zaburzeń rytmu serca. Nieleczona arytmia może znacząco wpłynąć na ryzyko wystąpienia udaru, niewydolności serca oraz nagłego zatrzymania krążenia.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z Narodowym Instytutem Kardiologii, wdrażając pionierskie metody leczenia polskich pacjentów. Z przyjemnością będziemy wspierać dalsze starania Instytutu w zakresie poprawy opieki nad pacjentami oraz rozwoju technologii podczas codziennej pracy klinicznej - mówi David Fischel prezes amerykańskiej firmy Stereotaxis, który przybył do Polski na uroczystość otwarcia Oddziału Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca NIKard.

Narodowy Instytut Kardiologii jest wiodącą jednostką w Polsce leczącą zaawansowaną niewydolność serca począwszy od leczenia farmakologicznego poprzez zastosowanie wszczepialnych urządzeń długoterminowego wspomagania krążenia oraz transplantację serca. Od 2001 roku w NIKard przeprowadzono ponad 650 transplantacji serca. W samym 2022 r. wykonanych zostało 26 takich zabiegów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.