Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Nowy podwariant Omicronu zaczyna dominować w Danii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 lutego 2022 10:13

Nowy podwariant Omicronu zaczyna dominować w Danii - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Duńska agencja kontroli chorób zakaźnych przebadała podwariant omicronu, BA.2. Wyniki potwierdzają, że nowa postać koronawirusa jest bardziej zakaźna od powszechnej wersji BA.1 – także dla osób zaszczepionych.

Badanie, w którym analizowano infekcje koronawirusem w ponad 8 500 duńskich gospodarstw domowych, do których doszło w okresie od grudnia do stycznia, wykazało, że osoby zakażone podwariantem BA.2 miały około 33 proc. większe prawdopodobieństwo zarażenia innych w porównaniu z osobami z wariantem BA.1.

Statystyki pokazują, że podwariant BA.1 stanowi ponad 98 proc. przypadków zakażeń na świecie. Z kolei BA.2 szybko stał się dominującym szczepem w Danii.

„Wnioskujemy, że Omicron BA.2 jest z natury znacznie bardziej zakaźny niż BA.1 i posiada również właściwości, które dodatkowo zmniejszają ochronny efekt szczepień przeciwko infekcji” – powiedzieli naukowcy. Badanie, które nie zostało jeszcze zrecenzowane, zostało przeprowadzone przez naukowców z Statens Serum Institut (SSI), Uniwersytetu Kopenhaskiego. Wstępna analiza przeprowadzona wykazała, że ​​nie ma różnicy, jeśli chodzi ryzyko przebiegu hospitalizacji w wyniku zakażenia BA.2 w porównaniu z BA.1.

Przypadki zakażenia BA.2 zostały również zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii (gdzie wariant BA.2 zaczyna również dominować), Szwecji i Norwegii, ale w znacznie mniejszym stopniu niż w Danii, gdzie stanowi około 82 proc. przypadków.

Źródło: Reuters

Zobacz także